Victorii pe linie pentru favorite în debutul etapei a 19-a din Euroligă

Cel mai echilibrat meci al zilei de marți, 12 ianuarie, din Euroligă a fost oferit de Maccabi Tel Aviv și Olympiacos Pireu, care au ajuns în overtime. Elenii au reușit să se impună la capătul celor 45 de minute de joc cu scorul de 89-87.

Maccabi a avut inițiativa în startul partidei și la pauză avea 7 puncte avantaj, scor 40-33. Oly a revenit încet în meci iar Sloukas egala la 73 în ultimele secunde. Scottie Wilbekin a avut ultima aruncare din timpul regulamentar dar fără succes. În prelungiri grecii s-au desprins la două posesii dar tot au avut emoții pe final. Wilbekin a ratat șansa de a egala la 88 de la linia de fault. Larentzakis a marcat la rândul său doar o liberă și a dus scorul la 89-87. Israelienii au mai avut doar 3 secunde iar ultima aruncare a lui Elijah Bryant nu a putut schimba soarta meciului.

Kostas Sloukas a fost omul meciului cu 21 de puncte, 11 pase decisive și 3 recuperări. Giannoulis Larentzakis a reușit 13 puncte și 3 recuperări. Georgios Printezis a contribuit cu 12 puncte, iar Shaquille McKissic cu 10 puncte.

Scottie Wilbekin a fost cel mai bun marcator al gazdelor cu 25 de puncte, la care a adăugat 25 de puncte, plus 3 recuperări și 3 pase decisive. Elijah Bryant a totalizat 15 puncte, 6 recuperări și 4 pase decisive.