Victorii pentru Bayern Munchen și Valencia pe teren propriu în etapa a 7-a din Euroligă

Bayern Munchen continuă forma bună în Euroligă și a obținut a 5-a victorie din această stagiunea. Grupare antrenată de Andrea Trinchieri a trecut pe teren propriu de Steaua Roșie Belgrad cu scorul de 74-59.

La Audi Dome partida a fost una echilibrată pe parcursul primelor trei sferturi. Gazdele au stat mai mult la conducere iar la pauză diferența era de doar o posesie, 33-31. Totul avea să se decidă în ultimul sfert al partidei. Bayern nu a primit coș în ultimele 4 minute ale partidei, perioadă în care a înscris 13 puncte și  astfel a tranșat partida.

Vladimir Lucic a fost cel mai eficient jucător al gazdelor cu un indice de 17 unități, după ce a reușit 12 puncte, 3 recuperări și 2 pase decisive. Wade Baldwin și Nick Weiler-Babb au terminiat fiecare cu 15 puncte și 4 recuperări.

Johhny O'Bryant a fost cel mai bun jucător al oaspeților cu 17 puncte, 5 recuperări și 2 pase decisive. Corey Walden a terminat cu 12 puncte marcate și a fost unul dintre cei doar șase marcatori ai Stelei Roșii Belgrad în meciul de la Munchen.

În epilogul etapei a 7-a din Euroligă Valencia a primit vizita Olimpiei Milano. Partida a fost una intensă dar cu echipa gazdă la conducere în marea parte a timpului. Italienii au aprins partida pe finală când au egalat la 78. Sam Van Rossom a marcat o triplă extrem de importantă la intrarea în ultimul minut, prin care își ducea echipa la 4 lungimi pe tabelă. Diferența a fost suficientă pentru a le aduce ibericilor victoria, scor final 86-81.

Sam Van Rossom a fost omul meciului cu 21 de puncte, 2 recuperări și 2 pase decisive. Klemen Prepelic a reușit 15 puncte, 5 pase decisive și 2 recuperări iar Nikola Kalinic și-a trecut în cont 10 puncte, 5 recuperări și 2 pase decisive.

Shavon Shields a fost principalul marcator al oasepților cu 17 puncte. Kyle Hines a totalizat 13 puncte și 7 recuperări.