CN U13 - Componența și locul de desfășurare al grupelor din cadrul Turneul 2
4 ani în urmăAndra Mandache, înaintea meciului din EuroCup: „În campionat nu au posibilitatea să-și folosească toate străinele”
4 ani în urmăBCM U Pitești câștigă a doua partidă consecutivă în propria arenă
4 ani în urmăSCM Timișoara, victorie categorică împotriva lui CSM Târgu Jiu
4 ani în urmăBC CSU Sibiu trece în mod clar și de CSM Focșani
4 ani în urmă
Caja Laboral Vitoria a obținut prima victorie în Euroliga masculină sub comanda lui Zan Tabak. Bascii au învins pe EA7 Milano, scor 64-62, într-un meci din etapa a 8-a în cea mai importantă competiție din Europa.
Formația italiană, pregătită de către Sergio Scariolo părea să se impună și astfel să-și asigure locul în faza următoare a Euroligii în condițiile în care reușita lui Malik Hairston a dusc scorul la 40-23 în minutul 19, în favoarea milanezilor. Lucrurile au luat o turnură spectaculoasă în repriza a doua. Caja Laboral a strâns la zece puncte, scor 43-53 cu zece minute înainte de final și a egala la 59, prin libera polonezului Maciej Lampe. A urmat un coș de trei puncte al celor de la Milano, semnat Omar Cook, dar acesta a fost anulat de reușita lui Fernando San Emeterio, iar victoria a fost adusă de coșul lui Thomas Heurtel.
Gianluca Basile a avut ultima șansă, însă aruncarea legendarului țintaș a refuzat să intre și meciul s-a sfârșit cu victoria incredibilă a bascilor.
De notat că ultimul avantaj pe tabela de marcaj al lui Caja Laboral se consemnase în minutul 6 al partidei, scor 10-8.
Video: Euroleague TV
San Emeterio a terminat cu 17 puncte, Lampe a adăugat 14 puncte, 12 ewcuperări, iar Heurtel a bifat 11 puncte și 5 pase decisive pentru Caja Laboral. De cealaltă parte, Keith Langford a avut 16 puncte, 4 recupeărri, Omar Cook a terminat cu 14 puncte, iar Ioannis Bourousis a avut 11 puncte, 10 recuperări pentru Milano.
În urma acestui rezultat, Milano are 3-5 la general și ocupă locul 4 în Grupa C, iar Caja Laboral ajunge la 2-6, clasându-se a 5-a. În lupta pentru calificare mai este angrenată și Cedevita, care are tot 2-6. În schimb, Zalgiris, Olympiacos și Anadolu Efes sunt deja calificate în faza următoare.
Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.
Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.
Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. BASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului.
După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!