Grupa Valorică B: CSM Galați câștigă un meci spectaculos în compania celor de la CSM Focșani

Sâmbătă, 11 ianuarie, au avut loc 3 partide din penultima rundă a primei faze din sezonul regulat la Grupei Valorice B. Cel mai spectaculos meci a fost cel dintre CSM Galați și CSM Focșani, câștigat de gazde cu 99-94.

După prima repriză, CSM Focșani conducea cu 52-43. Cu toate acestea, gălățenii au reușit să revină, au câștigat ultimele două sferturi cu 25:17 și 31:25 și să obțină o nouă victorie în clasament.

Gălățenii au avut 15 coșuri de 3 puncte, cu 47% de la 3 puncte, dar și 16-5 la capitolul intercepții. Datorită acestora, elevii lui Eugen Ilie au reușit să anuleze avantajul la recuperare al vrâncenilor (39-22, din care 13 ofensive).

Vlad Corpodean a marcat 23 puncte, 5 recuperări, 4 pase decisive, în timp ce Vlad Negoițescu a adăugat 22 puncte, 4 recuperări, 4 intercepții și 2 capace pentru Galați. De partea cealaltă, Donovan Smith a strâns 23 puncte, 7 recuperări pentru Focșani.

Eugen Ilie nu s-a putut baza din nou pe sportivii americani, despre care baschet.ro a scris că au probleme cu vizele.

Într-un alt meci care s-a jucat sâmbătă, CSM Mediaș a trecut de Athletic Constanța, scor 88-64. Diferența s-a făcut încă din sfertul doi, câștigat cu 27-10. Titus Nicoară a reușit un nou double-double, cu 21 puncte, 13 recuperări, 4 pase decisive și 2 intercepții, în timp ce Quincy Harding a adăugat 16 puncte, 4 recuperări pentru Mediaș. Kyle Kilgore a fost cel mai bun om al dobrogenilro, cu 19 puncte și 9 recuperări.

În sfârșit, CSO Voluntari a trecut cu 90-70 în deplasare de CSM Miercurea Ciuc. Andrija Bojic a strâns 26 de puncte și 7 recuperări, în timp ce Mario Lazar a strâns un double-double 13 puncte, 17 recuperări, din care 10 ofensive. Pentru harghiteni, Mambi Diawara a reușit 25 puncte, 9 recuperări și 7 pase decisive, iar Meshack Lufile a adăugat 18 puncte, 6 recuperări pentru gazde.

După aceste meciuri, Athletic Constanța și CSM Focșani rămân în lupta pentru locul 4, care asigură calificarea în lupta pentru locurile de playoff. Ambele au 5 victorii și 8 înfrângeri înaintea ultimei etape.

*foto: Sorin Pană/ facebook Sportul Ilustrat