BC CSU Sibiu trece în mod clar și de CSM Focșani

Într-o partidă din cadrul returului LNBM, găzduită de Sala Sporturilor din Pitești, BC CSU Sibiu a trecut de CSM Focșani cu scorul de 87 la 70.

Formații de start:

CSU Sibiu – Xavier, Reynolds, Addison, Stan și Cooper;

CSM Focșani – Taylor, Antonescu, Petrișor, Pesic și Simeunovic.

Focșănenii au început bine partida și după 5 minute de joc conduceau cu 12-11 grație celor 5 puncte consecutive marcate de Cătălin Petrișor și a unei triple realizate de Simeunovic. Totuși, sibienii au încheiat sfertul cu un run de 7-0 și Rathan Mayes a stabilit scorul la finalul primului sfert, 22-17.

După 10 minute de joc, Xavier Rathan-Mayes era cel mai bun marcator de pe teren cu 10 puncte (4/7 la două puncte și 2/2 la libere).

La jumătatea sfertului secund, Petruț Mihai, antrenorul lui CSM Focșani, s-a hotărât să ceară time-out după ce un coș reușit de Jayce Johnson a dus scorul la 29-20. Timpul de odihnă nu a avut deloc efectul scontat, iar jucătorii lui CSU și-au mărit avantajul. Astfel, la pauza mare, sibienii conduceau cu scorul de 43 la 31 după un buzzer spectaculos reușit de același Rathan-Mayes.

După 20 de minute de joc CSU Sibiu domina copios lupta la recuperare (29 la 15). Marquis Addison și Jayce Johnson, lideri la acest capitol cu câte 6 mingi prinse la panou.

În debutul reprizei secunde, CSU Sibiu s-a distanțat la 20 de puncte, 54-34, iar Mihai a fost din nou nevoit să ceară timp de odihnă pentru a calma ritmul partidei. Chiar dacă jucătorii lui CSM Focșani au depus eforturi să limiteze proporțiile scorului, CSU Sibiu a continuat să controleze partida și să intre în sfertul decisiv cu un avantaj liniștitor, 68 la 47.

În ciuda rezultatului de pe tabelă, după 30 de minute de joc, jucătorii veniți de pe bancă de la CSM Focșani aveau mai multe puncte marcate decât cei de la CSU (21-18).

În mod evident, rezultatul ultimului sfert nu a schimbat soarta partidei, iar CSU Sibiu a dispus de CSM Focșani cu scorul de 87 la 70 și a câștigat a doua partida din cadrul primului turneu din returul LNBM.