Atlanta Hawks câștigă împotriva lui Memphis Grizzlies. Video

Atlanta Hawks s-a impus în fața lui Memphis Grizzlies, scor 122-112, într-un meci difuzat în România de Telekom Sport. Partida a fost strânsă în mare parte dar pe final formația din Georgia s-a distanțat pe tabelă.

Cei de la Memphis au început mai bine duelul de pe teren propriu și au avut 16-8 după coșul lui Ja Morant. Huerter a egalat cu un coș de la mare distanță, 20-20 iar Knight de la Atlanta a dus scorul la 20-27 tot din spatele semicercului. Hawks a reușit să-și păstreze avantajul până în ultimele minute ale sfertului doi, când Bane a punctat din spatele arcului de cerc pentru 54-53. Totuși, oaspeții au intrat la cabine aflându-se la conducere, scor 56-58.

Sfertul trei a fost foarte disputat și niciuna dintre combatante nu a reușit să ia un avantaj considerabil. Înaintea ultimului act, Grizzlies avea un punct în fața echipei adverse, 88-87. Cu cinci minute rămase din timpul regulamentar, Ja Morant a înscris pentru 105-104. În cele din urmă, Atlanta a preluat inițiativa și s-a distanțat la 6 lungimi pe tabelă, 112-106. Secvențele de final ale întâlnirii au fost controlate de băieții antrenați de Lloyd Pierce iar diferența finală dintre combatante a fost de 10 puncte.

Trae Young a avut 36 de puncte, 9 assist-uri și 3 recuperări pentru Atlanta Hawks. Kevin Huerter a marcat 21 de puncte, De'Andre Hunter a avut 15 puncte și 11 recuperări, Nathan Knight a înscris 14 puncte iar John Collins a reușit 13 puncte și 10 recuperări.

Ja Morant a fost liderul lui Memphis Grizzlies cu 28 de puncte, 7 pase decisive, 3 recuperări și un capac. Kyle Anderson a avut 20 de puncte și 14 recuperări iar Dillon Brooks și-a trecut 19 puncte în cont. Jonas Valanciunas a reușit și el un double-double format din 13 puncte și 12 recuperări. Grayson Allen a înscris 10 puncte în confruntarea din FedExForum.

*Foto: Justin Ford-USA TODAY Sports