CN U13 - Componența și locul de desfășurare al grupelor din cadrul Turneul 2
4 ani în urmăAndra Mandache, înaintea meciului din EuroCup: „În campionat nu au posibilitatea să-și folosească toate străinele”
4 ani în urmăBCM U Pitești câștigă a doua partidă consecutivă în propria arenă
4 ani în urmăSCM Timișoara, victorie categorică împotriva lui CSM Târgu Jiu
4 ani în urmăBC CSU Sibiu trece în mod clar și de CSM Focșani
4 ani în urmăDouă dintre echipele care ar fi fost favorite la titlu dacă nu erau decimate de accidentări în acest sezon, Oklahoma City Thunder și Indiana Pacers, s-au luptat duminică seara pentru supraviețuirea în cursa pentru play-off-ul NBA.
Indiana, la care Paul George a revenit de o săptămână după accidentarea groaznică din vară, a câștigat partida de pe teren propriu cu scorul de 116-104, în urma unui joc colectiv care i-a avut în prim plan pe CJ Miles (30 de pct, 10 recuperări), George Hill (19 pct, 7 pase decisive), Roy Hibbert (17 pct, 10 recuperări) și David West (13 pct). Paul George, al cărui limitare pe meci este de 15 min, a reușit 8 pct și 6 recuperări, inclusiv primul dunk de la revenirea pe parchet.
Însă protagonistul acestei partide a fost de departe Russell Westbrook. MVP-ul All-Star Game-ului din acest an a reușit un career high 54 de pct, cu 9 recuperări și 8 pase decisive, având doar două mingi pierdute. O statistică incredibilă dacă nu s-ar ține cont de numărul uriaș de aruncări pe care Westbrook l-a avut. Conducătorul de joc a înregistrat 43 de aruncări din acțiune, din care a reușit să marcheze 21, având 5/15 de 3 la pct și 7/11 de la libere, fapt pentru care a primit numeroase critici din partea fanilor NBA.
43 de aruncări reprezintă un volum incredibil de aruncări, asemănător cu cel al lui Kobe Bryant din perioada 2004-2006, când rămăsese fără Shaquille O'Neal în echipă. Încrederea scăzută a lui Westbrook în coechipierii săi din acest meci ar putea fi cauzată de faptul că aceștia au înscris în numai 4 din cele 17 aruncări libere pe care le-au avut (Steven Adams și Dion Waiters au avut împreună 0/10 de la libere!). Cu toate acestea, cele 8 pase decisive ale lui Westbrook nu scuză faptul că ceilalți doi cei mai în formă jucători de la OKC în această perioadă, Enes Kanter și Anthony Morrow au avut împreună numai 15 aruncări (5/11 Kanter, 2/4 Morrow). Când conducătorul de joc nu îți acordă suficientă încredere și aruncă el de 43 de ori tinzi să ai o nesiguranță la nivelul liniei de fault. Drept urmare, în opinia mea vina pentru această înfrângere, dar și pentru o eventuală ratare a play-off-ului îi aparține în principal lui Westbrook, dar și a antrenorului Scott Brooks, care dă dovada că nu știe să pună piciorul în prag și să își pună la punct conducătorul de joc.
Cu toate acestea, OKC rămâne încă în cursa pentru ultimul loc de play-off din Conferința de Vest datorită înfrângerii suferite de New Orleans Pelicans pe terenul celor de la Houston Rockets, scor 121-114. Atât Oklahoma cât și New Orleans au un record de 43-37, dar în caz de egalitate între cele două echipe New Orleans se va califica în playoff pentru că are avantajul meciurilor directe, scor 2-1. Ambele echipe mai au două meciuri de evoluat, câte o partidă în deplasare la Minnesota Timberwolves și un meci acasă. Aici OKC are avantajul, întrucât vor întâlni o echipă aflată într-o scădere de formă din pricina accidentărilor, Portland Trail Blazers și care este sigură de locul 4 în Vest pentru că au câștigat divizia Nord-Vest. În schimb NOP va întâlni cea mai în formă echipă din Vest, campioana en-titre San Antonio Spurs, care în acest moment are 11 victorii consecutive.
Dar dacă Westbrook nu va avea încredere în coechipieri, calificarea nu însemna nimic pentru Oklahoma City Thunder.
3 comentarii la aceasta stire:
"in opinia mea"...
cu 10 ani în urmă (13.04.2015)"In opinia mea" cred ca tocmai Scott i-a spus in ultimele saptamani sa ia jocul in propriile maini. Avand in vedere lotul avut la dispozitie nici nu e greu sa decizi asta. Privind primii 5,observam ca Waiters si Roberson au 23 de ani,Kanter 22,Adams 21,RW 26. Pana la urma procentajul lui nici nu e rau,49%,in timp ce al echipei in general este doar 43%.In plus este vorba de 54 de puncte.N-am vazut meciul,dar sunt convins ca pe langa cele 8 pase pe care coechipierii sai le-au fructificat el a mai distribuit si altele pe care acestia le-au irosit. Scriem aici despre omul care a realizat 12 triple-doubles si 20 double-doubles in 65 de meciuri,in acest sezon. Cu alte cuvinte,domnule Popa,nu stiu cate meciuri din NBA urmaresti si cate stii despre aceasta competitie,dar opinia privind vina pierderii meciului si a calificarii,despre lipsa de incredere,precum si cea referitoare la unul din cei mai buni antrenori din NBA sunt cel putin nepotrivite.
De acord, partial
cu 10 ani în urmă (14.04.2015)Va multumesc pentru comentariu. Consider ca am incercat sa fiu cat mai obiectiv in relatarea articolului. Am prezentat si faptul ca ai sai colegi au ratat foarte mult (4/17 la aruncarile libere este jenant pt NBA). Insa lipsa de incredere a celorlalti jucatori de la OKC si nr ridicat de aruncari al lui Westbrook sunt sigur strans legate intre ele. Acum cauzalitatea acestei relatii poate fi intr-adevar inversa: Westbrook sa arunce atat de mult pt ca ai sai coechipieri rateaza.
Si eu sunt un fan al lui Russell Westbrook, dar atunci cand cei mai buni doi oameni din echipa dupa tine arunca de doar 15 ori si tu, conducatorul de joc, arunci de 43, chiar si cu 49%, e foarte mult! In ceea ce il priveste pe Scoot Brooks ca fiind "printre cei mai buni antrenori din NBA", permiteti-mi sa am unele rezerve. Nu trebuie sa fii un geniu sa i spui lui Durant sau Westbrook: fa-ti de cap in atac! Iar apararea lui Thunder e in colaps fara Ibaka!
Plus ca nu vad de ce un articol de opinie bazat pe statisticile unui meci ar fi "nepotrivit". Si credeti-ma ca ma uit de ceva timp la baschetul din NBA.
In alta ordine de idei, va multumesc pt feedback. Mai asteptam si alte opinii la articolele scrise de noi.
Seara buna!
articol
cu 10 ani în urmă (14.04.2015)Eu nu am afirmat ca articolul este nepotrivit,doar remarcile privind vina lui Westbrook pentru infrangere sau o eventuala ratare a calificarii. El este cel care i-a tinut in viata oe OKC in acest sezon. Scoate doua superstaruri din orice echipa si incearca sa-ti imaginezi ce ar face echipa respectiva. In plus OKC au avut probleme mai mereu si cu alti jucatori (Roberson,Morrow, chiar RW 15 meciuri),iar Waiters si Kanter au venit de curand. Mi-a placut comentariul unui fan la articolul in care Kobe il apara pe Russ: "ia 25 de suturi de la RW si da-le coechipierilor sai si s-ar putea ca rezultatul sa fie mai prost".In alta ordine de idei azi-noapte Russ a inscris 36P cu 13/27,48% FG,in timp ce echipa a avut 40%, iar calificarea se joaca.
Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.
Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.
Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. BASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului.
După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!