Career-high pentru Nikola Jokic în victoria cu Atlanta Hawks. Video

În noaptea trecută, Atlanta Hawks a primit vizita lui Denver Nuggets într-o partidă din cadrul sezonului regulat al NBA. Disputa a fost echilibrată și, în același timp, controlată de oaspeți care au și obținut victoria (123-115), datorită unei prestații de excepție a lui Nikola Jokic.

Secvența inaugurală a fost cea mai strânsă dintre toate. În 12 minute au avut loc zece schimbări de lider și diferența nu a depășit niciodată cinci puncte. Însă, începând cu al doilea sfert, oaspeții au preluat inițiativa și s-au distanțat la zece puncte. Până la pauză, gazdele au mai redus din diferență și scorul a devenit 64-56 pentru Denver Nuggets.

În repriza a doua a condus o singură echipă: cea antrenată de Mike Malone. Totuși, Jokic & Co. nu s-au distanțat în niciun moment decisiv. Diferența dintre cele două tabere nu a luat proporții și nu a fost niciodată formată din două cifre. Jucătorii lui Lloyd Pierce au încercat să revină pe tabelă dar oaspeții și-au menținut poziția și s-au impus cu 123-115.

Nikola Jokic a avut un meci foarte bun, terminând cu 47 de puncte (record personal), 8 recuperări, 5 pase decisive, 2 intercepții și un capac. Acesta a avut patru reușite din afara semicercului și a înregistrat un procentaj de 64% la nivelul aruncărilor (16/25). Este de menționat că „The Joker” a ratat cinci aruncări de la linia de libere, pierzând astfel șansa de a depășit borna celor 50 de puncte.

Jokic a fost urmat de Will Barton (28 de puncte, 9 recuperări, 5 pase decisive, un capac), Jamal Murray (16 puncte, 8 pase decisive, 5 recuperări, o intercepție, un capac) și de Monte Morris (14 puncte, 4 recuperări, 2 pase decisive).

De partea cealaltă, s-au remarcat: Trae Young (29 de puncte, 12 pase decisive, 4 recuperări), Kevin Huerter (22 de puncte, 8 recuperări, o pasă decisivă, o intercepție), John Collins (17 puncte, 5 recuperări, 3 pase decisive, 2 capace), De'Andre Hunter (16 puncte, 3 recuperări, 3 pase decisive, o intercepție) și Alex Len (10 puncte, o recuperare, o pasă decisivă, o intercepție).

Young a reușit faza partidei când a reușit să depășească doi adversari trecându-și mingea printre picioare. Apoi, tânărul jucător s-a apropiat de coș și a înscris elegant printr-un procedeu cunoscut în România sub numele de „oferită”.

În urma acestei confruntări, Denver Nuggets ajunge la un bilanț de 25 de victorii și 11 înfrângeri și o depășește în clasament pe Houston Rockets, ocupanta locului trei. În schimb, Atlanta Hawks (8-29) se află pe ultima poziție a conferinței de Est.

*foto: John Amis/The Asociated Press