Cleveland a avut nevoie de două reprize de prelungiri pentru a trece de Detroit. Video

Little Caesars Arena din Detroit a găzduit un meci foarte intens azi-noapte. Cleveland Cavaliers a învins-o pe Pistons după două reprize de prelungiri, scor 128-119.

Pe tot parcursul întâlnirii, niciuna dintre echipe nu a reușit să se distanțeze clar pe tabelă. Andre Drummond a transformat două libere în finalul timpului regulamentar pentru a trimite partida în overtime.

Jerami Grant a înscris de la mare distanță și Detroit avea un avantaj de 9 puncte cu 2 minute și 15 secunde rămase din prima repriză de prelungiri,112-103. Totuși, Pistons nu a reușit să protejeze această diferență de scor iar Sexton a marcat pentru Cavs astfel încât duelul să mai beneficieze de încă cinci minute suplimentare, 112-112.

Al doilea overtime a fost controlat de Cleveland iar Cedi Osman a transformat din spatele semicercului și a adus un avantaj de 10 puncte pentru echipa sa, 127-117. Kevin Love a stabilit scorul final printr-o aruncare liberă iar Blake Griffin a ratat șansa de a reduce ecartul la 6 lungimi atunci când mai erau aproape 30 de secunde rămase, nereușind să găsească ținta de la mare distanță.

Collin Sexton a fost cel mai bun marcator al învingătorilor cu 32 de puncte, la care a adăugat 3 assist-uri, 3 intercepții și 2 recuperări. Andre Drummond a reușit 23 de puncte, 16 recuperări, 5 pase decisive, 4 intercepții și 3 capace. Cei Osman a avut 22 de puncte, 4 recuperări și o intercepție iar Darius Garland a contribuit cu 21 de puncte, 12 assist-uri, 2 intercepții și un capac.

În replică, Jerami Grant a reușit 28 de puncte, 10 recuperări, 3 capace și 2 intercepții pentru Detroit. Blake Griffin a avut 26 de puncte, 6 recuperări, 4 assist-uri și 3 intercepții iar Delon Wright a contribuit cu 19 puncte, 6 recuperări, 4 pase decisive și un capac.

Oklahoma City Thunder s-a impus la limită în fața celor de la Charlotte Hornets, scor 109-107, într-o partidă disputată pe terenul învinșilor.

Shai Gilgeous-Alexander a reușit să aducă victoria formației sale după ce a marcat un game-winner cu 1.4 secunde rămase de jucat din timpul regulamentar. Înaintea acestui coș, echipa sa a pierdut un avantaj de 13 puncte.

Tânărul baschetbalist de la OKC a contabilizat 24 de puncte, 9 assist-uri 7 recuperări și un capac în aproximativ 34 de minute petrecute pe parchet.

*Foto: Tim Fuller-USA TODAY Sports