Cleveland Cavaliers, victorie spectaculoasă în dublu overtime contra lui Brooklyn Nets

Kyrie Irving a revenit pentru Brooklyn Nets, după o absenţă îndelungată cauzată de motive personale. Kyrie s-a trezit la Nets cu un nou superstar în angrenajul echipei, în persoana lui James Harden. A fost primul meci al tridentului Durant – Irving – Harden la Nets, iar cei trei au arătat excelent împreună din punct de vedere ofensiv. Defensiv însă, discuţia stă altfel. Iar acest lucru s-a văzut în scorul final al partidei pierdute de Nets tocmai împotriva fostei echipei a lui Kyrie Irving, Cleveland Cavaliers.

Tânăra echipă a celor de la Cavs a reuşit marea surpriză a serii în NBA, după ce s-a impus în faţa favoriţilor din Est, scor 147-135, după două reprize de prelungiri.

Într-un meci cu doi foşti MVP ai ligii şi trei superstaruri care au împreună 24 de selecţii în All-Star Game, tânărul Collin Sexton a fost cel mai bun jucător de pe parchet.

Tânărul jucător, aflat la al treilea sezon în NBA, a marcat 42 de puncte, 15 puncte în a doua repriză de prelungiri, dar şi coşul de 3 puncte care a ţinut Cavs în meci la finalul primei reprize de overtime. El a mai adunat 5 recuperări, 5 pase decisive şi 16/29 din acţiune:

„Nu ai cum decât să iubeşti baschetul din NBA. Am zâmbit la fiecare coş înscris de Collin Sexton”, avea să spună cu mult fairplay Kyrie Irving.

De altfel, fostul superstar al lui Cavs nu a arătat prea multă „rugină” la întoarcerea pe parchet. El a adunat 37 de puncte, cu 15/28 din acţiune. Kevin Durant a marcat 38 de puncte, cu 12 recuperări, 8 pase decisive şi 12/25 din acţiune, în timp ce James Harden a strâns al doilea său triple double în trei partide pentru Nets, cu 21 de puncte, 12 pase decisive şi 10 recuperări. Jeff Green a marcat 16 puncte şi DeAndre Jordan 13 pentru Nets.

De partea cealaltă, Sexton a fost ajutat de Cedi Osman (25 de puncte, 7 recuperări, 7 pase decisive), Taurean Prince (17 puncte), Larry Nance Jr (17 puncte, 8 recuperări, 5 pase decisive şi 4 intercepţii) şi Damyean Dotson (15 puncte). Fostul jucător al lui Nets, Jarrett Allen, a avut şi el un double-double de pe bancă (12 puncte, 11 recuperări) împotriva echipei pentru care a jucat până în urmă cu o săptămână.

După acest meci, Brooklyn Nets coboară pe 5 în Est, cu un palmares de 9-7, iar trupa lui Steve Nash va fi nevoită să caute întăriri, în special în defensivă şi în ceea ce înseamnă rotaţie dincolo de primul 5.

De partea cealaltă, Cleveland Cavaliers este pe un nesperat loc şase, cu un palmares de 7-7, după un început de sezon foarte bun pentru tânăra echipă din Ohio.

*foto: thesportsrush.co,