Dallas Mavericks a surclasat-o pe LA Clippers. Video

Dallas Mavericks a câștigat fără drept apel meciul disputat în Staples Center împotriva lui Los Angeles Clippers, scor 124-73. După prima repriză, Doncic și compania aveau un avantaj de 50 de puncte pe tabelă, scor 77-27, cea mai mare diferență înregistrată la pauză în istoria NBA. De asemenea, LA Clippers a suferit cea mai drastică înfrângere din istoria sa cu această ocazie.

Echipa antrenată de Rick Carlisle a început formidabil confruntarea și a înscris coș după coș, reușind să ia rapid un avantaj foarte mare pe tabelă. În schimb, Clippers nu găsea soluții nici în atac, dar nici în apărare. După primul sfert, scorul era 13-36 în favoarea lui Dallas.

Actul doi a arătat și mai rău pentru californieni, unul în care au reușit să înscrie doar 14 puncte. Mavericks a continuat să marcheze din aproape orice poziție și să execute foarte bine planul de joc. Astfel, după prima repriză a avut un avantaj de 50 de puncte pe tabelă, scor 27-77.

Sfertul trei a adus mici sclipiri venite din partea jucătorilor lui Tyronn Lue în debutul acestuia, însă texanii le-au înlăturat rapid orice speranță. Hardaway Jr., Doncic sau Richardson au găsit cu ușurință ținta iar înaintea ultimelor 12 minute ale întâlnirii scorul era 57-104.

Al patrulea sfert a continuat în aceeași manieră iar ambele echipe au putut să își ruleze tot lotul. Clippers a fost lipsită de Kawhi Leonard, menajat după accidentarea suferită în meciul precedent. De asemenea, Kristaps Porzingis nu a evoluat la Dallas deoarece se reface după operația suferită în luna octombrie.

Luka Doncic a avut 24 de puncte, 9 recuperări, 8 pase decisive și o intercepție pentru Mavericks. Josh Richardson a contribuit cu 21 de puncte, 3 recuperări, 2 pase decisive și o intercepție. Tim Hardaway Jr. a adunat 18 puncte, 5 recuperări, 2 pase decisive și 2 intercepții.

De cealaltă parte, Paul George a strâns 15 puncte, 4 assist-uri și 2 recuperări. Serge Ibaka a contabilizat 13 puncte, 9 recuperări, o pasă decisivă și un capac.