Dallas Mavericks câștigă duelul cu Los Angeles Lakers. Video

Patru meciuri de verificare s-au disputat în ”bula” NBA din Orlando pe parcursul zilei de joi (fusul orar american). Toate întâlnirile au avut o durată de 40 de minute, zece minute o repriză. Dallas Mavericks a ieșit învingătoare din partida mult așteptată cu Los Angeles Lakers, scor 108-104.

Seth Curry a ieșit la rampă cu 23 de puncte înscrise, în timp ce Boban Marjanovic a contribuit cu 17 puncte și 13 recuperări. Luka Doncic a reușit 14 puncte, 6 assisturi și 5 recuperări. Din partea formației californiene au ieșit în evidență JaVale McGee și Quin Cook, fiecare contribuind pe tabelă cu câte 13 puncte. LeBron James și Anthony Davis au evoluat doar 15 minute și au înscris 12 puncte de jucător, la care James a adăugat cinci pase decisive.

Una dintre pretendentele din Vest la play-off-ul NBA, Portland Trail Blazers, a fost învinsă de către Indiana Pacers, scor 91-88. Justin Holiday și Aaron Holiday au marcat 16, respectiv 13 puncte pentru Pacers, iar Mario Hezonja a fost cel mai bun marcator de la Blazers cu 16 puncte. Jusuf Nurkic a contribuit cu 14 și 8 recuperări la revenirea după o accidentare gravă.

Milwaukee Bucks a trecut de San Antonio Spurs cu 113-92 într-un meci în care Giannis Antetokounmpo a fost cel mai bun marcator cu 22 de puncte. Brook Lopez a înscris 17 puncte iar Khris Middleton a avut 16 puncte. Lonnie Walker și Dejounte Murray au contribuit pentru Spurs cu 14 și 13 puncte.

Ultimul duel al zilei le-a pus față în față pe Utah Jazz și Phoenix Suns, cea din urmă având câștig de cauză cu scorul de 101-88. Mikal Bridges a înscris 14 puncte pentru Suns, iar Devin Booker și DeAndre Ayton au avut fiecare câte 13 puncte marcate. Donovan Mitchell a marcat 17 puncte, Jordan Clarkson a pus pe tabelă 14 puncte iar Mike Conley și-a trecut în cont 12 puncte.

Vineri, 24 iulie au loc ultimele meciuri cu o durată de 40 de minute în loc de 48. Orele menționate sunt conform fusului orar al României.