Denver Nuggets a rupt la 11 seria de victorii consecutive a lui Utah Jazz. Video

Denver Nuggets a reușit o victorie impresionantă, câștigând în fața liderilor Conferinței de Vest, Utah Jazz, scor 128-117. Trupa antrenată de Mike Malone a rupt astfel o serie de 11 victorii consecutive pentru Jazz.

Denver a început în forță partida și a avut 16/20 din acțiune, cu 8/8 de la 3 puncte după primul sfert. Nikola Jokic a avut o prestație incredibilă în primele 12 minute de acțiune, cu 22 de puncte, iar Denver conducea 43-29. Și în sfertul secund Nuggets a continuat să arunce extraordinar. Utah Jazz a trecut într-o apărare zonă, dar fără prea mult succes, iar la pauză Denver avea un avans de 25 de puncte, scor 79-54, cu un uluitor 15/17 de la 3 puncte. La începutul reprizei secunde, Denver s-a dus chiar și la 28 de puncte (86-58). Dar Jazz a răspuns cu un parțial excelent grație căruia s-a apropiat chiar și la opt puncte (91-99), înainte ca Denver să înscrie ultimele patru puncte ale sfertului 3. În ultimul sfert, Nikola Jokic a avut parte de ajutorul lui Facundo Campazzo și JaMychal Green pentru a desprinde decisiv echipa gazdă. Scor final 128-117, iar Denver câștigă al doilea duel din acest sezon cu Utah Jazz, într-o rivalitate care s-a consumat cu un duel fascinant și în „bula” din Orlando.

Nikola Jokic a avut o prestație excelentă împotriva lui Rudy Gobert. Pivotul sârb a strâns 47 de puncte, 12 recuperări, 5 pase decisive, cu 22 de puncte în primul sfert și 33 în prima repriză. El a aruncat 17/26 din acțiune, 4/4 de la 3 puncte și 9/10 de la libere. A fost al 20-lea double-double din tot atâtea meciuri pentru „Joker”.

Will Barton a marcat 18 puncte cu 6 pase decisive, Jamal Murray 16 puncte, în timp ce Michael Porter Jr și Facundo Campazzo au venit de pe bancă și au înscris fiecare câte 11 puncte.

De partea cealaltă, Bojan Bogdanovic a fost cel mai bun om al lui Utah, cu 29 de puncte, în timp ce alți șase jucători au avut cel puțin 10 puncte.

Astfel, Utah Jazz a coborât pe locul 2 în Vest, cu 15-5, după ce Clippers învinsese în primul meci al zilei pe New York Knicks, scor 129-115. De partea cealaltă, Denver Nuggets își consolidează poziția a patra în Vest, cu un palmares de 12-8, câștigând șase din ultimele șapte întâlniri.

*foto: Garrett Elwood/ NBAE