Doar victorii clare în meciurile de Crăciun din NBA. Video

Tradiţionalele partide de Crăciun din NBA nu au prezentat vreun moment dramatic în seara care tocmai au trecut. Astfel, cele mai strânse partide au reprezentat victoriile lui Miami Heat şi LA Clippers, la 13 puncte.

În primul meci al zilei de Crăciun, Miami Heat s-a impus în faţa celor de la New Orleans Pelicans, scor 111-98. Miami s-a desprins în sfertul 2, câştigat la zece puncte şi a reuşit să ţină în frâu formaţia din Louisiana. Duncan Robinson a egalat recordul all-time pentru trei puncte în meciurile de Crăciun, cu şapte astfel de reuşite, marcând în total 23 de puncte. Goran Dragic a marcat şi el 18 puncte cu 9 pase decisive pentru Heat, care l-a pierdut însă pe Jimmy Butler din cauza unei accidentări. De partea cealaltă, Zion Williamson a înscris 32 de puncte cu 14 recuperări, în timp ce Brandon Ingram a marcat 28 de puncte.

În a doua partidă a zilei, Steph Curry şi Golden State Warriors nu au avut nicio şansă în faţa celor de la Milwaukee Bucks, care au câştigat cu 138-99. Asta după ce verzii au câştigat la scor sferturile 3 şi 4 (34-20 şi 38-23). Khris Middleton a fost MVP-ul partidei, cu 31 de puncte şi 10/15 din acţiune. Giannis Antetokounmpo a trecut peste o prestaţie ofensivă slabă (4/14 din acţiune, 7/15 de la libere) şi a terminat cu un double-double 15 puncte, 13 recuperări. De partea cealaltă, Steph Curry a marcat 19 puncte, dar a primit ajutor doar de la debutantul James Wiseman (18 puncte, 8 recuperări, 3 capace).

Şi Brooklyn Nets a reuşit o victorie clară în faţa celor de la Boston Celtics, scor 123-95. Tandemul Kevin Durant (29 de puncte, 9/16 din acţiune, 3/4 de la 3 puncte) şi Kyrie Irving (37 de puncte, 8 pase decisive, 7/10 de la 3 puncte) au arătat din nou excelent, în ciuda perioadei lungi de absenţă, în special a lui KD. De partea cealaltă Jaylen Brown (27 de puncte, 8 recuperări) şi Jayson Tatum (20 de puncte, 8 recuperări) au fost cei mai buni baschetbalişti ai verzilor.

Los Angeles Lakers a reuşit o prestaţie spectaculoasă în faţa lui Dallas Mavericks, câştigând meciul cu 138-115. Anthony Davis a înscris 28 de puncte, LeBron James 22 de puncte cu 10 pase decisive şi 7 recuperări în timp ce Montrezl Harrell a marcat 22 de puncte de pe bancă. Luka Doncic a fost cel mai bun marcator pentru Dallas Mavericks, cu 27 de puncte, dar texanii acuză în continuare absenţa lui Kristaps Porzingis.

În ultimul meci al zilei, Los Angeles Clippers şi-a luat revanşa în faţa celor de la Denver Nuggets, după eliminarea suferită în semifinalele Conferinţei de Vest în bula din Orlando. Clippers au avut chiar şi un avantaj de 24 de puncte, Nuggets s-a apropiat în sfertul patru, dar a fost prea puţin prea târziu pentru trupa din Colorado. Paul George şi-a arătat în continuare forma bună din acest sezon, marcând 23 de puncte, cu 9 pase decisive şi 5/9 de la 3 puncte. Kawhi Leonard a înscris 21 de puncte, cu 7 pase decisive şi 4 intercepţii, dar a fost făcut knock-out de colegul său Serge Ibaka în sfertul 4 şi nu a mai putut continua partida. Nocolas Batum a terminat şi el cu un double-double (13 puncte, 10 recuperări). De partea cealaltă Nikola Jokic a cochetat cu un nou triple double, terminând cu 24 de puncte, 10 pase decisive şi 9 recuperări. Jamal Muray a explodat în sfertul 4 şi a terminat în cele din urmă cu 23 de puncte, după un început modest de partidă.

Sezonul NBA continuă cu zece partide. Meciul dintre Memphis Grizziles şi Atlanta Hawks va fi difuzat pe Telekom Sport, chiar la miezul nopţii.

*foto: cbssports.com