Facundo Campazzo, la cea mai bună prestație de până acum în NBA

Denver Nuggets avea nevoie ca de aer de o victorie, după un început sub așteptări de sezon. Trupa din Colorado s-a impus în fața celor de la Minnesota Timberwolves, scor 124-109.

Denver a început mai bine partida, chiar și după ce Nikola Jokic a făcut al treilea fault și a jucat mai puțin în prima repriză. Jamal Murray a înscris 26 de puncte în prima repriză, iar Nuggets avea un avantaj de 7 puncte la pauză, scor 55-48. Sfertul trei a fost încă o dată un dezastru pentru trupa lui Mike Malone, iar T-Wolves au intrat în avantaj înainte de ultimul sfert. Nikola Jokic s-a activat însă încă o dată și a reușit să controleze jocul, grație unui run de 20-2. Pivotul sârb a adunat încă un triple-double în actuala stagiune, al patrulea din 6 partide, cu 19 puncte, 12 recuperări, 12 pase decisive, dar și 7 turnovers.

Surpriza a venit în acest meci de la Facundo Campazzo. Sosit în iarnă de la Real Madrid, fostul superstar din Euroligă a avut un debut de sezon modest. Dar contra Minnesotei „Facu” a reușit să își găsească aruncarea și să înscrie 15 puncte, în contextul în care în primele cinci partide marcase în total doar 8 puncte. El a avut 5/7 de la 3 puncte, 3 intercepții, două pase decisive și chiar și un capac.

Jamal Murray a terminat meciul cu 36 de puncte pentru Denver, în timp ce JaMychal Green a marcat 14 puncte.

De partea cealaltă, Minnesota a jucat fără Karl-Anthony Towns și Josh Okogie, accidentați. Astfel, Malik Beasley a fost cel mai bun marcator, cu 25 de puncte, Jarrett Culver a marcat 20 și D’Angelo Russell a reușit 18 puncte cu 7 pase decisive.

După acest meci, Denver Nuggets și Minnesota Timberwolves au ajuns amândouă la 2-4. Cele două formații se vor întâlni din nou în noaptea de marți spre miercuri.

*foto: losandes.com.ar