Golden State Warriors, victorie neașteptată contra celor de la Houston Rockets în ziua de Crăciun

Cei de la Golden State Warriors au reușit marea surpriză a meciurilor de Crăciun, după ce au câștigat pe teren propriu în duelul cu Houston Rockets.

GSW a jucat fără superstarurile Steph Curry și Klay Thompson, fără de care au suferit extrem de mult în acest debut de sezon. Cu toate acestea „D-League Warriors”, cum este numită acum echipa extrem de tânără antrenată de Steve Kerr, au reușit o a doua repriză excelentă contra Rockets.

Până la pauză totul a mers bine pentru formația din Texas, care a avut un avantaj chiar și de 13 puncte (53-40) și conducea la pauză cu 4 puncte, scor 68-64. După pauză Kerr a riscat și l-a dublat pe James Harden imediat cum a trecut linia de mijloc. Cu meciul în mâinile sale, celălalt MVP al lui Houston, Russell Westbrook, nu s-a ridicat la nivelul așteptat. Astfel, cu veteranul Draymond Green în mână, dar și cu contribuții din partea celorlalți jucători tineri, GSW a reușit o victorie neașteptată, scor 116-104. În a doua repriză Houston Rockets a marcat numai 38 de puncte!

Damion Lee a reușit un double-double spectaculos pentru Warriors, cu 22 de puncte și 15 recuperărir, Draymond Green a adunat și el un double-double (20 de puncte, 11 recuperări), D’Angelo Russell a adunat 20 de puncte, în timp ce Glenn Robinson a înscris 18 puncte. De partea cealaltă, Russell Westbrook a avut 30 de puncte, 12 recuperări, 5 pase decisive, dar și 11/32 din acțiune și 0/8 de la 3 puncte. James Harden a strâns 24 de puncte, 11 pase decisive, 6 recuperări, 3 intercepții, cu 9/18 din acțiune și 6/10 de la 3 puncte, dar a fost foarte inactiv în repriza secundă din cauza defensive gazdelor. Daniel House a marcat și el 18 puncte pentru Houston.

Astfel, Rockets nu reușesc să profite de înfrângerea lui Lakers și rămân la trei jocuri distanță de trupa lui LeBron James și Anthony Davis, cu 21-10. Pentru GSW viitorul sună bine, chiar dacă în acest sezon au deocamdată un palmares de 8-24.

În prima zi de Crăciun, Boston Celtics a trecut de Toronto Raptors, scor 118-102. Fără Siakam și Marc Gasol, Toronto a început excelent partida, cu un run de 10-0. Boston a răspuns însă cu un parțial de 14-3 și nu s-a mai uitat înapoi, reușind la pauză un avantaj de 8 puncte, 55-47. Apoi verzii i-au ținut pe canadieni la 15-20 de puncte pentru toată repriza secundă, câștigând în cele din urmă la 16 lungimi.

Jaylen Brown a reușit un meci aproape perfect pentru Boston, cu 30 de puncte, 6 recuperări, 4 pase decisive și 10/13 din acțiune, în timp ce Kemba Walker a marcat 22 de puncte. De partea cealaltă, Fred VanVleet a înscris 27 de puncte pentru Toronto.

În celălalt derby al Estului din ziua de Crăciun, Philadelphia 76ers a trecut de Milwaukee Bucks, scor 121-109.

În ultimul meci al zilei, New Orleans Pelicans s-a impus neașteptat pe terenul celor de la Denver Nuggets, într-un meci în care s-au aflat mereu la conducere și pe care l-au câștigat cu 112-100. Brandon Ingram a fost cel mai bun om al „pelicanilor”, cu 31 de puncte și 7 recuperări dar și 7 coșuri de 3 puncte (nou record NBA în ziua de Crăciun), în timp ce Jrue Holiday a marcat 20 de puncte, cu 8 pase decisive și 6 intercepții. De partea cealaltă Nikola Jokic a reușit 23 de puncte, cu 10 recuperări, în timp ce Jerami Grant a venit de pe bancă, cu 17 puncte.

Astfel, nici trupa din Colorado nu profită de înfrângerile lui Lakers și Houston și rămân pe locul 2, cu 21-9. Cei de la NOLA au trebuit să își tempereze pretențiile la un loc de playoff din cauza accidentărilor și au în prezent 9-23.

*foto: houstonchronicle.com