Greg Oden a revenit într-un meci din NBA după o pauză de 4 ani

Radu Bărăian

16.01.2014

Greg Oden a revenit într-un meci din NBA după o accidentare gravă care l-a ținut departe de teren aproximativ 4 ani. Pivotul celor de la Miami Heat a jucat 8 minute în înfrângerea echipei sale pe terenul celor de la Washington Wizards, scor 97-114.

În cele 8 minute petrecute pe parchet, Oden a marcat 6 puncte, din care 2 au fost înscrise printr-un slam dunk. De asemenea, baschetbalistul de 25 de ani a mai contribuit cu 2 recuperări.

Pe data de 5 decembrie 2009, pe atunci în lotul celor de la Portland Trail Blazers, Oden și-a fracturat rotula stângă într-un meci contra celor de la Houston Rockets. Centrul de 2.13 a ajuns în lotul grupării din Florida în 7 august 2013, iar în 23 octombrie a jucat 4 minute într-un meci din presezon.

Alături de Portland, Greg Oden a jucat 82 de meciuri în NBA (60 ca titular), timp în care a acumulat medii de 9.4 puncte, 7.3 recuperări și 1.4 capace, totul în 22.1 minute petrecute pe parchet.

Odată cu înfrângerea de aseară, Miami a ajuns la 3 înfrângeri consecutive în Liga Nord-Americană, ocupând poziția a 2-a în Conferința de Est cu un record de 27 de victorii și 11 înfrângeri.