John Wall s-a întors pe parchet după o pauză de mai bine de doi ani

735 de zile. Atât de mult a trecut de când John Wall jucase ultima oară într-un meci oficial în NBA. Cu toate acestea, la primul meci după o pauză de mai bine de doi ani, conducătorul de joc a avut o prestație excelentă la prima victorie a celor de la Houston Rockets în actuala stagiune, scor 122-119 în fața celor de la Sacramento Kings.

Chiar dacă venea după o ruptură la tendonul lui Ahile, dar și după mai multe zile în carantină din cauza protocolului sanitar, John Wall a arătat excelent la debutul în tricoul celor de la Houston Rockets. Wall a strâns 22 de puncte, 9 pase decisive și 6 recuperări, în 36:24 minute. Și DeMarcus Cousins a revenit după o accidentare mai veche care l-a ținut un an și jumătate departe de parchet. „Boogie” a înscris 8 puncte cu 3 pase decisive în 13 minute la debutul pentru Houston.

A fost un meci de care pe care la Toyota Center din Houston. Cu fani prezenți în tribună, dar la mai puțin de 25% din capacitatea arenei, James Harden s-a dovedit încă o dată decisiv pentru Rockets. „Bărbosul” a înscris 33 de puncte, cu 8 pase decisive și 6 recuperări. Christian Wood a înscris 21 de puncte cu 12 recuperări iar Eric Gordon, revenit și el din carantină, a înscris 17 puncte.

De partea cealaltă Harrison Barnes a înscris 24 de puncte cu 8 recuperări, De’Aaron Fox a marcat 22 de puncte cu 6 pase decisive, Richaun Holmes a reușit un double-double (22 de puncte, 13 recuperări) iar Buddy Hield a marcat 19 puncte.

După această partidă Houston Rockets are un palmares de 1-2, în timp ce Sacramento Kings are 3-2. Houston le va acorda revanșa celor de la Sacramento mâine seară.

*foto: nba.com