NBA - Warriors se impune în fața celor de la Hawks cu un coș de 3 în ultima secundă

Radu Bărăian

04.01.2014

Golden State Warriors s-a impus în fața celor de la Atlanta Hawks cu un coș înscris în ultima secundă a jocului de către Andre Iguodala, scor 101-100

Oaspeții din Oakland s-au impus în primul sfert al jocului din Philips Arena cu 24-21, urmând ca următoarele 2 acte să fie adjudecate de către amfitrioni cu 25-22, respectiv 26-18. Sfertul decisiv a fost unul extrem de spectaculos din punct de vedere al punctelor marcate, dar și din cel al finalului incendiar. Cu 30 de secunde înainte de finalul disputei, Iguoada îi pasează decisiv lui Curry, care reduce avantajul gazdelor la doar 2 lungimi, scor 98-100. Jucătorul celor de la Atlanta, Millsap, ratează atacul echipei sale, iar din joc mai rămân doar 3 secunde, timp în care GSW avea timp să trimită jocul în prelungiri sau chiar să câștige. Lucru care s-a întâmplat, Andre Iguodala reușind un buzzer-beater de senzație de la 3 puncte, echipa sa adjudecându-și într-un final confruntarea cu 101-100.

Interesant este faptul că Iguodala a reușit să înscrie doar 4 puncte înaintea ultimei aruncări. Principalii marcatori ai formației din Oakland au fost D. Lee cu 23 de puncte (8 rec), S. Curry 22 (9 p.d., 8 rec, 5 int), K. Thompson 21 (6 p.d, 5 rec). Cel ai bun om al gazdelor a fost P. Antic cu 16 puncte și 7 pase decisive.

Golden State se poziționează pe poziția a 6-a în Conferința de Vest cu 22 de victorii și 13 înfrângeri, în timp ce Hawks este pe 3 în Est cu 18 victorii și 15 înfrângeri.