Nikola Jokic a reuşit al doilea triple-double în trei partide

Denver Nuggets a reuşit prima victorie în acest sezon. Trupa din Colorado a surclasat Houston Rockets, scor 124-111.

La pauză scorul era 70-60 pentru Denver, cu prestaţii excelente din partea lui Nikola Jokic şi Jamal Murray, respectiv James Harden şi Christian Wood. După ce au ajustat defensiva în sfertul trei, cu un dublaj la James Harden încă de la mijlocul terenului, cei de la Denver au reuşit un sfert trei fantastic, conduşi de Nikola Jokic, care a adunat 8 pase decisive fără ca măcar să arunce la coş.

În sfertul 4 Houston a rămas în joc, Jokic a revenit pe parchet şi a readus liniştea pentru trupa lui Mike Malone. Diferenţa de scor s-a strâns spre final, când ambele echipe au jucat cu rezervele.

Nikola Jokic a reuşit în acest meci al doilea triple-double din actuala stagiune, după prestaţia reuşită în debutul cu Sacramento Kings. Nikola a adunat 19 puncte cu 12 recuperări şi 18 pase decisive. Astfel, Jokic şi-a trecut în cont un nou record personal în ceea ce priveşte pasele decisive, dar şi al 43-lea triple-double, egalându-l astfel pe legendarul conducător de joc Fat Lever în clasamentul celor mai multe triple-double din istoria francizei.

Jamal Murray a fost cel mai bun marcator al lui Denver, cu 21 de puncte, Paul Millsap a adunat 19 puncte, în timp ce alţi patru jucători ai lui Denver au marcat cel puţin 11 puncte.

De partea cealaltă, James Harden a făcut tot ce a putut pentru a ţine meciul aproape, cu 28 de puncte în prima repriză şi terminând cu 36 de puncte, 6 recuperări şi 8 pase decisive. Noul său coleg, Christian Wood, a strâns şi el 23 de puncte. Houston a jucat din nou fără John Wall, DeMarcus Cousins şi Eric Gordon, indisponibili din cauza protocolului sanitar.

După această victorie, Denver Nuggets a ajuns la 1-2, în timp ce Houston Rockets coboară la 0-2.

Denver va avea şansa să îşi ia revanşa în această noapte în faţa celor de la Sacramento Kings, în timp ce Houston Rockets are pauză până în seara revelionului, când va juca împotriva aceleiaşi echipe.

*foto: denverpost.com