Philadelphia 76ers a trecut la pas de Orlando Magic. Video

Oficial Anul Nou ne-a prins în NBA fără nicio echipă neînfrântă în actualul sezon NBA. Asta după ce „ultimii mohicani”, Orlando Magic, au suferit o înfrângere dură la cheremul celor de la Philadelphia 76ers, scor 116-92.

Philly a început extrem de tare partida contra celor de la Orlando, formație care până la startul partidei rămăsese ultima echipă fără înfrângere din NBA, cu un palmares de 4-0. Philadelphia a avut o precizie neașteptată de la 3 puncte în prima repriză. Până și Ben Simmons, jucător ironizat pentru faptul că nu aruncă din spatele semicercului, a reușit un coș de 3 puncte. Astfel, la pauză Philly conducea cu 75-40 și în cele din urmă s-a impus la 24 de puncte.

Joel Embiid a terminat meciul cu 21 de puncte și 9 recuperări, Seth Curry a adunat și el 21 de puncte cu 5/7 de la 3 iar Tobias Harris a marcat 20 de puncte cu 9 recuperări. De partea cealaltă, Nikola Vucevic a înscris 19 puncte cu 10 recuperări și Cole Anthony a venit de pe bancă și a marcat 16 puncte cu 7 recuperări.

După acest meci Philadelphia egalează Orlando în vârful clasamentului Conferinței de Est, ambele formații având acum 4-1. Tot același palmares îl are și Indiana Pacers, care a reușit în noaptea de Anul Nou să învingă Cleveland Cavaliers, scor 119-99.

Pentru Orlando urmează acum un meci cu Oklahoma City Thunder, în timp ce 76ers va primi vizita celor de la Charlotte Hornets.

*foto: thesixersense.com