Portland Trail Blazers, victorie pe final de meci cu Los Angeles Lakers

Portland Trail Blazers a reuşit să răzbune înfrângerea din prima rundă a playoff-ului NBA de anul trecut şi să câştige meciul contra celor de la Los Angeles Lakers, scor 115-107.

Los Angeles Lakers a început meciul mult mai bine şi conducea după primul sfert cu 30-22. Dar banca celor de la Portland a refuzat să lase acest meci să scape. Gary  Trent Jr, Enes Kanter şi Rodney Hood au readus formaţia lui Terry Stotts în joc, care la pauză conducea cu 4 puncte. Scenariul s-a repetat după pauză, iar Lakers a intrat în avantaj după trei sferturi. Însă, graţie unui parţial excelent, Blazers a recăpătat conducerea (98-91). LeBron James şi Dennis Schroeder a readus Lakers în avantaj cu un run de 8-0, însă finalul partidei a aparţinut celor de la Trail Blazers. Damian Lillard, CJ McCollum şi Jusuf Nurkic au expus o serie dintre carenţele în defensivă ale celor de la Lakers în noua formulă şi au reuşit să domine finalul de meci, obţinând victoria 115-107.

Damian Lillard a înscris 21 din 31 de puncte în repriza secundă, CJ McCollum a marcat 20 de puncte cu 11 pase decisive, în timp ce Jusuf Nurkic (10 puncte, 12 recuperări) şi Enes Kanter (12 puncte, 14 recuperări) au reuşit fiecare câte un double-double.

Catalistul pentru ofensiva lui Portland a fost însă Gary Trent Jr. Acesta a adunat 28 de puncte, cu 10/14 din acţiune şi 7/11 de la 3 puncte. El a fost şi un +15 la raportul “+/-“, cel mai bun de pe parchet la acest capitol.

De partea cealaltă, LeBron James a strâns 29 de puncte, cu 9 recuperări şi 6 pase decisive, Dennis Shroeder a marcat 24 de puncte, iar Anthony Davis doar 13 puncte cu 10 recuperări.

După acest meci, Portland a ajuns la un palmares de 2 victorii şi o înfrângere, în timp ce Lakers a coborât la 2-2.

Cele două formaţii îşi vor juca următoarele partide miercuri. Portland va juca tot în LA, contra lui Clippers, în timp ce Lakers se deplasează pe terenul celor de la San Antonio Spurs.

*foto: nbc sports