CN U13 - Componența și locul de desfășurare al grupelor din cadrul Turneul 2
4 ani în urmăAndra Mandache, înaintea meciului din EuroCup: „În campionat nu au posibilitatea să-și folosească toate străinele”
4 ani în urmăBCM U Pitești câștigă a doua partidă consecutivă în propria arenă
4 ani în urmăSCM Timișoara, victorie categorică împotriva lui CSM Târgu Jiu
4 ani în urmăBC CSU Sibiu trece în mod clar și de CSM Focșani
4 ani în urmăVictorie extrem de importantă reușită marți seara de Toronto Raptors în deplasare, în compania celor de la Indiana Pacers. Echipa din Canada s-a impus cu scorul de 117-98, fiind numai cea de-a treia victorie din ultimele 13 partide pentru Raptors.
Principalul artizan al acestei victorii a fost conducătorul de joc Kyle Lowry. Guard-ul lui Toronto a reușit în această partidă un triple-double, cu 20 de pct, 11 recuperări și 10 pase decisive, având 7/13 din acțiune și 5/8 de la 3 pct. Lowry a fost votat în acest sezon titular al Conferinței de Est în All-Star Game și a înregistrat o linie statistică de 18,2 puncte pe meci, 6,9 pase decisive, 4,6 recuperări și 1,6 intercepții. A fost cel de-al doilea triple double reușit de Lowry în acest sezon, după cel obținut în meciul cu Washington Wizards din 7 noiembrie (17 pct, 11 recuperări, 10 pase decisive) și totodată cel de-al șaptelea triple double din carieră.
Pentru Toronto au mai impresionat în partida cu Indiana DeMar DeRozan, care a înregistrat 22 de pct, dar și Louis Williams care a venit de pe banca de rezerve și a contribuit cu 24 de pct. Pentru Pacers s-au remarcat George Hill cu 23 de pct, Rodney Stuckey cu 20 de pct și Roy Hibbert cu 17 pct și 7 recuperări.
A fost doar cea de-a patra victorie pentru Toronto după All-Star Game, perioadă în care a înregistrat și 10 înfrângeri. Cu toate acestea Toronto urcă pe locul trei în Conferința de Est, cu 40 de victorii și 27 de înfrângeri.
După ce au avut o revenire uluitoare după All-Star Game, cu șapte victorii consecutive și un record de 9 victorii și o înfrângere care a dus Indiana până pe locul șapte în Conferința de Est, cei de la Pacers au acum un mic recul de două înfrângeri consecutive. Cu toate acestea, păstrează șanse apreciabile de a prinde playoff-ul. Un argument în plus este și faptul că sunt aproape să îl readucă pe teren pe Paul George, vedeta formației ce încă se află în recuperare după ce și-a rupt piciorul în vară jucând pentru naționala americană.
*sursa statistici: espn.go.com / nba.com
*sursa foto: torontosun.com
Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.
Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.
Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. BASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului.
După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!