Victorii dramatice pentru Celtics şi Kings în faţa lui Bucks şi Nuggets. Video

Boston Celtics și Sacramento Kings au câștigat partidele cu Milwaukee Bucks, respectiv Denver Nuggets și au început stagiunea 2020/2021 cu victorii de efect.

Celtics a dispus de Bucks cu scorul de 122-121 la capătul unei partide extrem de spectaculoase, decise în ultimele secunde de joc.

Jayson Tatum a înscris cu doar 1,5 secunde de joc rămase, dar Giannis și-a demonstrat calitățile fizice ieșite din comun și a ajuns la linia de libere, loc din care nu a reușit să transforme ambele aruncări și să trimită partida în prelungiri.

Jaylen Brown a fost cel mai bun marcator al învingătorilor cu 33 puncte, 5 recuperări și 4 pase decisive, Jayson Tatum a contribuit cu 30 puncte, 7 recuperări, iar Jeff Teague a terminat cu 19 puncte, 4 pase decisive.

Deși a ratat șansa egalării, Giannis Antetokounmpo a fost cel mai bun om de pe teren, cu 35 puncte și 13 recuperări.

Într-un meci cu un final la fel de electrizant, Sacramento Kings a trecut de Denver Nuggets cu scorul de 124 la 122

După o repriză de prelungiri, Buddy Hield a înscris un coș în urma unei recuperări ofensive, un coș care a pecetluit șansa partidei. Hield a urmărit o ratare pe contraatac a lui Barnes, care i-a furat mingea lui Nikola Jokic într-un moment crucial al jocului.

Deși a greșit la ultima faza, Jokic a făcut un meci extraordinar din punct de vedere statistic, sârbul a terminat partida în triple-double, cu 29 de puncte, 15 recuperări și 14 pase decisive.

Partida a consemnat debutul lui Facundo Campazzo în NBA, conducătorul de joc argentinian a jucat aproximativ 8 minute, timp în care și-a trecut în cont 3 puncte.