Puncte 17
Pase decisive 7
Recuperari 13
Eficienta 35

Alina Chivu și-a stabilit un nou record personal în LNBF în victoria lui CSM Târgoviște de la Brașov

CSM Târgoviște s-a impus cu 78-57 pe terenul Olimpiei CSU Brașov în restanța din etapa a 3-a a grupei Est din LNBF. Cu această victorie dâmbovițencele au urcat pe locul secund în clasamentul grupei. Alina Chivu a fost coșghetera partidei cu 28 de puncte, îmbunătățindu-și recordul personal de puncte într-un meci din primul eșalon. Ancuța Stoenescu și Ecaterina Armanu au reușit primul lor double-double din acest sezon, pentru tânăra extremă fiind primul în LNBF.

Alina Chivu a fost jucătoarea cu cele mai multe minute la meciul de duminică, 38:33. Extrema lui CSM Târgoviște a înscris 28 de puncte, după 7/12 la șuturile din semicerc (58%), 3/6 de la distanță (50%) și 5/8 de la linia de fault (62%). A mai avut 8 recuperări (2 ofensive/6 defensive), 3 pase decisive, o greșeală personală, 6 faulturi scoase, 1 turnover și 4 intercepții, cu +31 indice al eficienței.

Jucătoarea de 29 de ani a jucat patru meciuri în această ediție de campionat și are medii de 15,3 puncte, 5 recuperări, 3,8 assist-uri, 1,8 turnovers și 2,3 intercepții în 33:55 minute, cu 18 eficiență. Precedentul său record de puncte într-un meci din primul eșalon era de 27, reușit în două rânduri, în sezonul 2009-2010 contra lui SCM CSS Craiova și în stagiunea următoare, contra Olimpiei București.

Ancuța Stoenescu a fost a doua marcatoare a dâmbovițencelor în restanța de la Brașov, cu 14 puncte în 38:08 minute, după 1/2 la șuturile de la semidistanță (50%) și 4/10 de afară (40%). Experimentata jucătoare a bifat primul său double-double în acest campionat cu cele 12 recuperări (2/10). A mai avut 5 pase decisive, 2 turnovers și o intercepție, cu +23 indice al eficienței. La fel ca și coechipiera sa, Stoenescu are 15,3 puncte pe meci în cele patru partide jucate până acum în campionat. Mai are 6,8 recuperări, 4,8 assist-uri, 3 turnovers și 1,5 intercepții în 36:57 minute, cu 18,8 eficiență.

Ecaterina Armanu a reușit primul său double-double în Liga Națională, cu 13 puncte și 11 recuperări (2/9) pentru formația gazdă. Aceasta a jucat 37:46 minute și a încheiat cu 4/6 la aruncările de două puncte (67%), 1/7 de la distanță (14%) și 2/2 la libere. A mai avut 3 greșeli personale, 2 faulturi scoase și 2 turnovers, pentru +14 eficiență. Pentru extremă a fost al doilea joc în acest campionat, având medii de 13 puncte, 8 recuperări, 2 turnovers și 14 eficiență în 30:11 minute.

Patru jucătoare au mai încheiat în double-digits în meciul din etapa a 3-a, două de la gazde și două de la oaspete. Cristalah Lyons a fost coșghetera învinselor cu 20 de puncte în 36:17 minute, plus 2 recuperări, 2 turnovers și o intercepție, +14 eficiență. Biljana Pesovic a avut 11 puncte, o recuperare, 6 assist-uri, 4 turnovers și 4 intercepții în 34:47 minute, cu +9 eficiență.

La învingătoare Gabriela Irimia a terminat cu 10 puncte, 8 recuperări, 3 assist-uri, 2 turnovers, 2 intercepții și un capac, în 34:47 minute, cu +16 eficiență, iar Maria Tănase a încheiat meciul cu 10 puncte, 6 recuperări, 3 pase decisive, 5 turnovers și o intercepție în 28:59 minute, cu +10 eficiență.

În etapa a 6-a din grupa Est cele două formații joacă sâmbătă în deplasare. CSM Târgoviște va întâlni Phoenix Știința Constanța de la ora 17:00, iar Olimpia CSU Brașov va juca de la 18:00 cu Agronomia București.