Pase decisive 7
Recuperari 13
Eficienta 35

Bianca Fota a reușit primul său double-double la Universitatea Cluj în LNBF

Universitatea Cluj-Napoca s-a impus cu 72-43 pe terenul lui CSU Rookies Oradea în etapa a 6-a din grupa Vest a Ligii Naționale de Baschet Feminin. Bianca Fota a fost coșghetera partidei cu 18 puncte, reușind primul său double-double pentru alb-negre. Alte patru jucătoare au încheiat meciul în double-digits, Ruxandra Chiș și Teodora Saric de la gazde, respectiv Artavia Ford și Alexandra Uiuiu la oaspete.

Bianca Fota a fost clujeanca cu cele mai multe minute în succesul de vineri, 38:50. A reușit primul său double-double pentru alb-negre cu 18 puncte și 10 recuperări (3 ofensive/7 defensive). A încheiat cu 5/10 la șuturile de la semidistanță (50%), 1/6 la cele de afară (17%) și 5/8 la libere (62%). A mai avut o pasă decisivă, o greșeală personală, 5 faulturi scoase, 3 turnovers și 6 intercepții, cu +19 eficiență. Cu extrema în teren „U” a avut un plus de 31 de puncte. În șase meciuri din grupa Vest, Fota are medii de 8,7 puncte, 4 recuperări, 2 turnovers și 3,2 intercepții în 29:10 minute, cu 8,7 eficiență.

Artavia Ford a fost aproape de un nou double-double pentru alb-negre, cu 17 puncte și 9 recuperări (4/5) în 23:50 minute. Americanca a încheiat cu 6/12 din semicerc (50%) și 5/7 de la linia de fault (71%). A mai avut 4 pase decisive, 2 greșeli personale, 5 faulturi scoase, 2 turnovers și o intercepție, cu +21 indice al eficienței (cel mai mare din joc). În șase meciuri de campionat, Ford are medii de 20 de puncte, 11,8 recuperări, 1,5 assist-uri, 2,5 turnovers și 1,8 intercepții în 29:31 minute, cu 23,5 eficiență.

Ruxandra Chiș a fost cea mai bună marcatoare a gazdelor cu 13 puncte după 4/7 din semicerc (57%), 1/10 de afară (10%) și 2/2 la libere în 35:57 minute (a jucat cel mai mult la CSU Rookies). A mai avut 6 recuperări (4/2), 3 greșeli personale, 2 faulturi scoase, 8 turnovers și 6 intercepții, cu +5 eficiență. Căpitanul orădencelor are 7 meciuri în acest campionat și medii de 11,1 puncte, 3 recuperări, 2,9 pase decisive, 5,3 turnovers și 3,9 intercepții în 33 de minute, cu 3,4 eficiență.

Teodora Saric a încheiat cu 12 puncte pentru învinse în 28:55 minute, după 5/12 de la semidistanță (42%) și 2/2 la libere. A mai avut 6 recuperări (3/3), o pasă decisivă, 4 greșeli personale, 4 faulturi scoase, 4 turnovers și 2 intercepții, cu +10 eficiență. Sârboaica are 5 meciuri în grupa Vest, iar mediile sale sunt: 11,4 puncte, 6,6 recuperări, 1,2 pase decisive, 3,2 turnovers și 2 intercepții în 30:45 minute, cu 12,4 eficiență.

Alexandra Uiuiu a terminat și ea în double-digits cu 10 puncte pentru învingătoare în 18:32 minute, după 1/1 la șuturile de la semidistanță, 2/3 de afară (67%) și 2/3 la libere. A mai avut 2 recuperări, 5 assist-uri, 2 greșeli personale, 2 faulturi scoase, 3 turnovers și 2 intercepții, cu +14 eficiență. A fost al doilea său meci în acest campionat (a fost accidentată) în care are medii de 7,5 puncte, 2,5 recuperări, 3,5 pase decisive, 2,5 turnovers și 1,5 intercepții în 21:44 minute, cu 9,5 eficiență.

Universitatea Cluj a ajuns la 10 puncte după 4 victorii și 2 înfrângeri și ocupă locul 3 în grupa Vest. CSU Rookies Oradea are 7 puncte după 7 înfrângeri și este momentan pe cinci, dar va merge pe șase după meciurile din această seară. Pentru „U” urmează duelul de acasă cu ACS KSE Târgu Secuiesc, programat în 4 decembrie, de la ora 18:00. CSU Rookies merge la Satu Mare în etapa următoare.