Pase decisive 7
Recuperari 13
Eficienta 35

Brittney Dunbar a reușit primul double-double al unei jucătoare de la Sirius Târgu Mureș în grupa Vest

BC Sirius Târgu Mureș a pierdut cu 62-73 pe terenul liderului din grupa Vest, ACS KSE Târgu Secuiesc, într-un meci contând pentru etapa a 6-a. Alb-roșiile au cedat la o diferență mult mai mică față de tur, când pierdeau la 37 de puncte. Brittney Dunbar a reușit primul double-double al lui Sirius în acest campionat, cu 17 puncte și 11 recuperări, iar Mariah Smelser a fost prima dată în double-digits în LNBF.

Brittney Dunbar a jucat cel mai mult în acest meci, 38:45 minute. A reușit primul double-double al unei jucătoare de la Sirius în acest campionat (Smelser reușea unul în cupă). Fundașul a înscris 17 puncte la Târgu Secuiesc și a avut 11 recuperări (1 ofensivă/10 defensive). A încheiat cu 3/5 la șuturile din semicerc (60%), 2/5 de la distanță (40%) și 5/9 de la linia de fault (56%). A mai avut 5 pase decisive, o greșeală personală, 5 faulturi scoase, 5 turnovers, 3 intercepții și un capac, cu +23 eficiență. A fost cel mai bun meci al său în LNBF. În cele 6 etape are medii de 9 puncte, 7,8 recuperări, 4,3 assist-uri, 5,5 turnovers și 3,7 intercepții în 35:44 minute, cu 13,2 eficiență.

Mariah Smelser a înscris 14 puncte pentru învinse în 23:19 minute, după 6/9 de la semidistanță (67%) și 2/2 la libere. A mai avut 4 recuperări (1/3), 4 greșeli personale, 2 faulturi scoase, 3 turnovers și o intercepție, cu +13 indice al eficienței. A fost al doilea său meci în LNBF, în care are medii de 11 pncte, 5,5 recuperări, 3 turnovers și o intercepție în 22:11 minute, cu 12 eficiență.

Alte două jucătoare de la Sirius au fost la cel mai bun meci în acest campionat. Diana Ignat Kleeman a încheiat cu 9 puncte în 20:42 minute (1/5 din semicerc, 2/2 de afară, 1/2 la libere) plus 2 recuperări (1/1), 1 assist, 2 turnovers și 2 intercepții, cu +7 eficiență. Cristina Badi a înscris 8 puncte în 20:50 minute (3/4 la două puncte și 2/4 la libere), plus 3 recuperări, cu +8 eficiență.

BC Sirius Târgu Mureș este pe locul 5 în grupa Vest, cu 7 puncte după o victorie și 5 înfrângeri. Pentru elevele lui Ionel Brustur urmează un meci acasă. Mureșencele primesc joi, de la 18:00, vizita celor de la FCC Baschet Arad.