Eficienta 35

Carla Bartee și Biljana Pesovic au înscris aproape două treimi din punctele Olimpiei CSU la Satu Mare

Andreea Vlase

06.01.2019

Olimpia CSU Brașov a cedat cu 79-90 la Satu Mare, în etapa a 3-a din Grupa Roșie a Ligii Naționale de Baschet Feminin. Carla Bartee și Biljana Pesovic au fost principalele marcatoare ale formației învinse, contribuind cu 27 și 24 de puncte. Romina Filip a reușit cea mai bună prestație a sa de când s-a alăturat alb-albastrelor.

Carla Bartee a fost cea mai eficientă jucătoare a partidei (+28 indice al eficienței). Americanca a jucat 36:30 minute și a ieșit cu 5 greșeli personale spre final. Aceasta a înscris 27 de puncte după 6 reușite din 9 din semicerc (67%), 3/8 de afară (38%) și 6/7 de la linia de fault (86%). Bartee a mai avut 7 recuperări (1 ofensivă/6 defensive), 3 pase decisive și 5 faulturi scoase.

Jucătoarea de 33 de ani are medii de 18,1 puncte, 9,6 recuperări, 2,5 pase decisive, 1,7 mingi pierdute și 20,7 eficiență în 13 etape, cu 34:25 minute/meci. În faza a doua a campionatului are 22,7 puncte pe meci în 3 jocuri. Bartee este la al 8-lea sezon în campionatul românesc și al 4-lea la Olimpia CSU Brașov.

Biljana Pesovic a fost singura integralistă a formației de sub Tâmpa. Căpitanul alb-albastrelor a terminat partida cu 24 de puncte, după 4/5 de la semidistanță (80%), 4/8 de la distanță și 4/4 la libere. Sârboaica a mai avut 7 recuperări (1/6), 4 pase decisive, o greșeală personală, 2 faulturi scoase și 3 mingi pierdute, cu +27 indice al eficienței.

Și Pesovic este la al 8-lea sezon consecutiv în România, al 4-lea cu brașovencele. Jucătoarea de 35 de ani are 17,3 puncte pe meci în 12 jocuri din această ediție a LNBF (21,3 în cele trei din faza a doua). Mai are medii de 6,8 recuperări, 6 pase decisive, 3,2 mingi pierdute, 2,5 intercepții și 21,9 eficiență în 37:32 minute.

Romina Filip a reușit cel mai bun meci al său de la transferul la Olimpia CSU Brașov, din vară. Fundașul a evoluat 25:03 minute în partida de la Satu Mare și a înscris 13 puncte, după 2/2 la șuturile de două puncte și 3/5 de după semicerc (60%). A mai avut o recuperare ofensivă, 3 pase decisive, 5 greșeli personale, un fault scos, o minge pierdută și o intercepție, cu +15 eficiență. Filip nu a putut jucat prea mult în unele partide, după ce a fost accidentată. În 12 etape are medii de 4,3 puncte, 2,5 recuperări, 1,6 pase decisive, 1,6 mingi pierdute și o intercepție în 19:39 minute, cu 5,5 eficiență.

Olimpia CSU Brașov ocupă locul 4 în Grupa Roșie, cu 19 puncte (6 victorii/7 înfrângeri). Pentru formația pregătită de Dan Calancea urmează un meci pe propriul teren, în 12 ianuarie, cu Phoenix Știința Constanța.

*foto: D.P. Sports Photographer