Eficienta 35

Câte jucătoare U23 au folosit echipele din prima grupă valorică a LNBF în ediția 2018-2019

Andreea Vlase

31.05.2019

În ediția viitoare a Ligii Naționale de Baschet Feminin echipele vor fi obligate să aibă o româncă sub 23 de ani în teren tot meciul. Am făcut o trecere în revistă a jucătoarelor U23 folosite în acest campionat de cele șapte echipe care au jucat în Grupa Roșie în faza a doua a sezonului regulat și au contat în play-off. Din totalul de 47 de jucătoare care apar că au jucat cel puțin câteva secunde în meciurile din LNBF, doar două au o medie de peste 10 puncte pe meci, Ioana Ghizilă și Alina Podar, iar Irina Părău a fost foarte aproape. Șase jucătoare nu vor mai intra în această regulă anul viitor.

47 de jucătoare sub 23 de ani apar pe site-ul federației cu cel puțin o apariție la una din primele șapte clasate în recent încheiata ediție a LNBF. Dintre acestea doar patru au avut medii de peste 30 de minute pe meci. Lider la acest capitol a fost Alina Podar (36:29 minute/partidă), urmată de Irina Părău (34:37) și Ioana Ghizilă (31:29). Nicolett Orban a avut o medie de 30:22 minute, ridicată de a doua parte a sezonului în care a evoluat cu CSU CSM Oradea în a doua grupă valorică și apoi în play-off. Urmează să revenim cu un material despre jucătoarele U23 folosite de echipele care au fost în a doua grupă valorică, în care vom vorbi și despre celelalte tinere folosite de formația orădeană, care a avut probleme.

Primele trei jucătoare U23 la media de puncte înscrise sunt tot cele trei care au cele mai multe minute, dar în altă ordine. Ioana Ghizilă are 13,56 puncte pe meci (244 în total în 18 partide, a ratat finalul de sezon), Alina Podar 12,17 (353 în 29 de meciuri) și Irina Părău 9,96 (279 în 29 de meciuri). Aceste trei jucătoare au avut o medie a eficienței de peste 10, la fel ca și Laura Vaida.

Iată cum au folosit cele 7 echipe din prima grupă valorică româncele U23 pentru regula care le obliga să aibă una în teren în prima repriză:

ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe s-a bazat în acest sezon pe cinci jucătoare sub 23 de ani, dar doar trei au fost prezențe constante în lot. Toate cele cinci se încadrează la regula U23 pentru sezonul următor. Ioana Ghizilă este jucătoarea cu cea mai mare medie de minute din lotul campioanei, 31:29 în 18 meciuri. A contribuit cu 13,56 puncte pe partidă, 3,78 recuperări și 4,11 assist-uri, cu 13,67 eficiență medie, dar a ratat finalul sezonului din cauza rupturii de ligamente de la genunchi, accidentare după care se recuperează. Nora Demeter și Renata Kovacs au jucat în 29 și 28 de meciuri, cu medii de 14:49 și 11:19 minute. Demeter a reușit puncte importante în decisivul finalei și a avut medii de 4,4 puncte, 3,45 recuperări și 5,6 eficiență, iar Kovacs a contribuit cu 2,6 puncte pe meci, 1,8 eficiență. Edit Janko și Adrienn Ioachim au prins puține minute, medii sub 2 minute în 5 și 3 partide.

CSM Satu Mare a avut trei jucătoare tinere în lot, dar a mers foarte mult pe mâna lui Anamaria Kadar pentru jucătoarea tânără din prima repriză tot sezonul. Fundașul de 20 de ani a evoluat în 33 de meciuri, cu medii de 1,42 puncte și 1,15 eficiență în 18:21 minute. Roxana Pane (18 ani) a încheiat campionatul cu medii de 4:02 minute și 0,3 puncte în 13 partide. În lotul vicecampioanei mai apărea și Diana Moldoveanu (22 de ani) care a bifat doar două apariții în primul tur al cupei în care alb-roșiile n-au avut probleme, dar n-a jucat și în campionat.

FCC ICIM Arad a început sezonul cu 6 jucătoare U23 în lot, dar a contat pe mai puține. Teodora Neagu a avut cele mai multe minute dintre acestea, medie de 19:59 în 16 partide (3,9 puncte, 2,4 recuperări, 3 eficiență) înainte să plece la CSM Târgoviște. Anamaria Ciotir a rămas principala jucătoare tânără la galben-albastre, cu 12:08 minute pe meci în 28 de partide (2,6 puncte, 1,6 recuperări, 2,7 eficiență). Ambele ies din regula U23 în sezonul viitor. Celelalte patru tinere din lot nu s-au bucurat de prea multe minute. Rita Bartok a intrat doar când erau probleme cu faulturile sau accidentări (bifând 11 jocuri cu 5:37 minute), iar celelalte tinere localnice (Ana Maria Glisici, Alexandra Rotariu și Timea Peter) au avut  până în 4 meciuri. Rămâne de văzut dintre aceste nume câte vor continua.

Olimpia CSU Brașov a dat jucătoarea U23 cu cea mai mare medie de minute în acest campionat și s-a bazat pe două românce tinere în rotația de bază. Alina Podar a evoluat în 29 de partide, cu o medie de 36:29 minute. A contribuit cu 12,17 puncte pe meci, 3 recuperări și 4,5 assist-uri, cu 10,3 eficiență medie. Amira Al Ash Hab a avut jocuri bune când alb-albastrele erau cu o rotație scurtă, dar după venirea lui Wingate nu a mai avut la fel de multe minute. În 31 de meciuri a avut medii de 2,8 puncte, 2,5 recuperări și 2,5 eficiență în 15:51 minute. Ambele vor fi U23 și în sezonul viitor, Podar semnând deja cu CSM Satu Mare. Pe lista brașovencelor de pe site-ul FRB mai apar alte șase sportive tinere, dintre care doar trei au jucat foarte puțin (Arina Brezan 4 meciuri, Theodora Pătrașcu 4 și Daria Rusu 1).

CSM Târgoviște (care are ultimatum pentru rezolvarea datoriilor în această vară pentru a juca sezonul viitor în campionat) a avut multe tinere în lot. Formația dâmbovițeană a găsit doar 2 straniere (arie mică de selecție din cauza sancțiunilor) și mai multe campioane la U20 și U18 în sezonul trecut s-au bucurat de minute. Laura Vaida a profitat cel mai mult de ele, având în 26 de partide medii de 7,2 puncte, 7,5 recuperări și 11,6 eficiență în 20:06 minute. Câte 25 de meciuri au jucat Alexandra Ghiță (10:55 minute, 3,4 puncte, 2,2 recuperări, 3,2 eficiență) și Carla Popescu (11:41 minute, 1,3 puncte, 1,4 assist-uri, 0,8 eficiență). Dintre jucătoarele care vor fi U23 și sezonul viitor au mai jucat peste cinci partide cu peste 5 minute pe meci: Ștefania Cătinean (15 jocuri), Maria Tănase (8) și Denisa Vați (7). Teodora Neagu a bifat 12 meciuri la CSM (14:37 minute, 2,9 puncte, 3,4 eficiență), iar Claudia Cristea 2 partide.

Universitatea Cluj a fost singura echipă care a avut toate româncele sub 23 de ani în prima grupă valorică. Irina Părău a fost căpitanul Universității în acest sezon și a bifat 28 de partide cu medii de 34:37 minute, 9,96 puncte, 6,8 recuperări, 1,7 assist-uri și 11,4 eficiență. Se știe deja că Părău va pleca în SUA, astfel că nu va juca în LNBF în sezonul următor. Mihaela Maxim a revenit la „U” pentru finalul sezonului și a jucat în 11 partide, cu 8,3 puncte pe meci, 2,5 assist-uri și 5,6 eficiență în 28:47 minute (la Târgu Mureș avea 30:40 minute pe meci în 17 jocuri, 10,1 puncte, cu 9,3 eficiență). Paula Cenean a jucat în 29 de meciuri, cu medii de 4,9 puncte, 2 3,4 eficiență în 25:30 minute. La alb-negre au mai bifat peste 15 minute pe meci Roberta Boț (28 de partide, 16:46 minute) și Nicolett Orban (23:52/meci în 11 etape cu 7,4 ppg înainte să plece la Oradea,unde a avut 35:08 minute în 15 meciuri cu 11,5 ppg și 9,2 recuperări). Au mai jucat Marina Sfîrlea (doar 19 meciuri, a privit finalul din tribună), Adina Ciciovan, Boglarka Biszak, Sorana Anca, Petra Irimies și Anca Ana. Nu vor mai fi U23 sezonul următor Maxim și Cenean.

Phoenix Știința Constanța a urcat în prima grupă valorică în a doua fază a sezonului regulat. Formația de la malul mării s-a bazat pe mai multe tinere jucătoare, având doar 3 straniere și 2 românce peste 23 de ani. Andreea Beldian a fost tânăra cu cele mai multe minute pe meci la constănțence, 20:54, cu medii de 4,7 puncte, 1,4 recuperări și 1,8 assist-uri în 29 de partide și 4 eficiență (iese din regula U23). Ecaterina Armanu a jucat tot 29 de meciuri (19:40 minute, 6,2 puncte, 2,8 recuperări, 1,1 assist-uri, 6 eficiență), la fel ca sora sa, Teodora Armanu (16:38 minute, 3,6 puncte, 2,3 recuperări, 1,3 assist-uri, 4,2 eficiență). Andreea Fleșer le-a urmat cu 10:03 minute pe meci în 27 de partide (1,8 puncte), iar Adelina Duță a jucat în 18 partide (9:14 minute, 2,5 puncte). Phoenix Știința a mai avut 8 jucătoare născute în 2000 sau mai târziu în lot, dintre care 6 au prins minute (Maria Florea, Ana Fulop, Maria Marcu, Bianca Florea, Ioana Badica și Andrada Libidov).

Sintetizând, patru jucătoare U23 au reușit medii de peste 30 de minute la primele șapte echipe din acest campionat. Două au jucat între 25 și 30 de minute, iar trei au avut între 20 și 25 de minute. În intervalul 15-20 de minute jucate au fost 6 românce U23, câte 9 au fost la categoriile 10-15 minute și 5-10. Au jucat între  1-5 minute 11 sportive, iar 3 au evoluat sub un minut pe meci. Dintre cele 47 de jucătoare șase nu vor mai fi în această categorie în sezonul viitor, iar cel puțin două dintre sportivele eligibile la regula U23 cu evoluții bune vor face pasul către Statele Unite.

*foto: Dan Potor