Puncte 17
Pase decisive 7
Recuperari 13
Eficienta 35

Gabriela Irimia, la al doilea double-double stagional pentru CSM Târgoviște în victoria de la Alexandria

CSM Târgoviște s-a impus cu 57-40 pe terenul lui CSM Alexandria în meciul care a încheiat prima etapă a returului în grupa Est din LNBF. Gabriela Irimia a bifat al doilea său double-double în acest campionat cu 12 puncte și 11 recuperări pentru învingătoare, la care Ancuța Stoenescu a fost cea mai bună marcatoare cu 15 puncte. Daiana Tănase și Alina Chivu au fost și ele în double-digits pentru oaspete. Andreea Mazilu a fost coșghetera gazdelor cu 12 puncte, iar Viorela Voicu a egalat recordul stagional de capace.

Gabriela Irimia a înscris 12 puncte în 29:10 minute, după 2/7 la șuturile din semicerc, 2/3 de la distanță și 2/2 de la linia de fault. A bifat al doilea double-double în acest sezon (după cel din primul meci de campionat) cu 11 recuperări (3 ofensive/8 defensive). A mai avut 5 pase decisive, 2 greșeli personale, 1 fault scos și 6 turnovers, cu +16 eficiență. În șapte partide din grupa Est, extrema are medii de 15,1 puncte, 7,6 recuperări, 2,4 pase decisive, 2,6 turnovers și 1,4 intercepții în 32:13 minute, cu 17,3 eficiență.

Ancuța Stoenescu a fost coșghetera partidei cu 15 puncte în 35:05 minute, după 1/1 de la semidistanță, 4/10 de la trei puncte și 1/2 la libere. A mai avut 5 recuperări (1/4), 2 assist-uri, 3 faulturi scoase, 3 turnovers, o intercepție și un capac, cu +14 eficiență. Fundașul are medii de 13,4 puncte, 5,6 recuperări, 5,1 assist-uri, 2,6 turnovers și 1,7 intercepții în 35:43 minute, cu 16,7 eficiență.

Daiana Tănase, jucătoarea U23 din formula de start a dâmbovițencelor, a contribuit cu 13 puncte în 29:01 minute (3/6 de la semidistanță, 2/5 de afară și 1/2 la libere). A mai avut 4 recuperări, 3 assist-uri, 4 greșeli personale, 4 faulturi scoase, 6 turnovers și 1 capac, cu +8 eficiență. În cele șapte meciuri de campionat, fundașul are 6,3 puncte pe partidă, 2,1 recuperări, 1,9 assist-uri, 3,3 turnovers, 1,1 intercepții și 4 eficiență în 18:57 minute.

Andreea Mazilu a fost coșghetera celor de la CSM Aleeaxandria, cu 12 puncte în 33:04 minute, după 1/2 din semicerc, 2/7 de afară și 4/4 la libere. A mai avut o pasă decisivă, 2 faulturi scoase, 3 turnovers și o intercepție și +5 eficiență în 33:04 minute. Tânăra care evoluează și în CN U18 în acest sezon are 7 meciuri disputate în grupa Est din LNBF, cu medii de 9,7 puncte, 2,6 recuperări, 2,3 assist-uri, 4,9 turnovers, 1,4 intercepții și 4,6 eficiență în 31:41 minute.

Alina Chivu a fost cea mai eficientă jucătoare a învigătoarelor, la care a jucat cel mai mult. A contribuit cu 11 puncte în 38 de minute, după 4/4 la două puncte, 1/3 de la distanță și 0/2 la llibere. A mai avut 5 recuperări (2/3), 2 pase decisive, un fault făcut și unul scos, 3 turnovers, 6 intercepții și un capac, cu +18 eficiență. Extrema este la cel mai bun sezon al său în LNBF, în 7 meciuri având medii de 15,1 puncte, 4,9 recuperări, 3,1 pase decisive, 2,1 turnovers și 3,4 intercepții în 33:57 minute, cu 18,4 eficiență.

Viorela Voicu a fost singura integralistă și a egalat recordul stagional de capace (deținut de Andra Mandache) cu cele 5 reușite luni. Pivotul lui CSM Alexandria a înscris 7 puncte (2/13 la semidistanță și 1/1 la triple) și a mai avut 13 recuperări (6/7), 4 assist-uri, 2 greșeli personale, 1 fault scos, 4 turnovers și 3 intercepții, cu +17 eficiență. În șapte partide are medii de 12,4 puncte, 10,4 recuperări, 1,9 assist-uri, 2,7 turnovers și 2,4 intercepții în 37:31 minute, cu 18,3 eficiență.

CSM Târgoviște este pe doi în grupa Est cu 13 puncte (6 victorii/1 înfrângere), în timp ce CSM Alexandria este pe șase cu 8 puncte (1/6). Pentru dâmbovițence urmează deplasarea pe terenul Agronomiei București, sâmbătă de la 15:00. CSM Alexandria stă în runda următoare și în etapa a 10-a (programată în 7 decembrie) va merge la Phoenix Știința Constanța.