Eficienta 35

Marija Prlja, nou record personal în LNBF în primul meci din finala mică

Andreea Vlase

09.05.2019

Olimpia CSU Brașov a pierdut cu 75-83 primul meci al finalei mici cu FCC ICIM Arad. Gazdele au condus în prima parte a jocului, după care au recuperat un deficit de 15 puncte în repriza secundă, dar nu au putut să înscrie mai multe minute în sfertul patru. Marija Prlja a reușit cea mai bună prestație a sa în LNBF cu 34 de puncte pentru brașovence, la care Biljana Pesovic și Carla Bartee au încheiat în double-double.

Marija Prlja a fost coșghetera Olimpiei CSU Brașov cu 34 de puncte la meciul de miercuri. Sârboaica a fost în teren pe toată durata celor 40 de minute și a încheiat cu 4/8 la șuturile din semicerc (50%), 5/11 la triple (45%) și 11 din 11 la aruncările libere. A mai avut 3 recuperări (2 ofensive/1 defensivă), o pasă decisivă, 3 greșeli personale, 13 faulturi scoase, 2 mingi pierdute și o intercepție, cu +27 indice al eficienței. Fundașul s-a alăturat echipei brașovene în timpul fazei a doua a sezonului regulat. În 11 partide are medii de 10,8 puncte, 1,5 recuperări, 3 pase decisive, 3,1 mingi pierdute și 1,4 intercepții în 25:07 minute, cu 8,5 eficiență. Precedentul său record în campionatul românesc era de 24 de puncte.

Biljana Pesovic a încheiat partida în double-double, al 4-lea din acest campionat. Căpitanul brașovencelor a jucat 37:24 minute și a terminat cu 11 puncte (4/10 din semicerc și 1/7 de la distanță), 10 recuperări (4/6), 2 pase decisive, o greșeală personală, 2 mingi pierdute și 3 intercepții, cu +12 eficiență. Pentru sârboaică a fost al 29-lea meci în acest campionat, cu medii de 16,5 puncte, 6,2 recuperări, 5,1 pase decisive, 2,5 mingi pierdute, 2,2 intercepții și 19,5 eficiență în 37:45 minute.

Carla Bartee a bifat al 14-lea double-double în această ediție a LNBF în 28:50 minute. Aceasta a fost ținută destul de mult timp pe bancă după ce a ajuns la 4 greșeli personale cu care a terminat partida. Americanca a încheiat cu 10 puncte (2/3 de la semidistanță, 2/10 de afară), 10 recuperări (4/6), un fault scos și 3 mingi pierdute, cu +8 eficiență. În 28 de meciuri de campionat Bartee a înregistrat medii de 15,5 puncte, 10 recuperări, 1,7 assist-uri, 1,8 mingi pierdute și 1,1 intercepții în 32:59 minute, cu 18,2 eficiență.

Alina Podar a fost a doua marcatoare a gazdelor cu 14 puncte, integralistă. Tânărul fundaș a avut 3/9 la șuturile de la semidistanță, 2/7 de afară și 2/2 de la libere, plus 4 recuperări (2/2), 3 pase decisive, 4 greșeli personale, un fault scos, o minge pierdută și 2 intercepții, cu +11 eficiență. Podar are 28 de meciuri în această ediție a LNBF și medii de 12,4 puncte, 3 recuperări, 4,5 pase decisive, 3,1 mingi pierdute și 10,4 eficiență în 36:33 minute.

FCC ICIM Arad conduce cu 1-0 în lupta pentru bronz cu echipa care a fost pe trei în ultimele două ediții de campionat. Meciul doi se joacă sâmbătă, de la ora 17:00, la Sala Victoria din Arad. Brașovencele au nevoie de victorie pentru a duce seria în decisiv.

*foto: Dan Potor