Anisia Croitoru face pasul spre vicecampioana CSM Satu Mare, de la ocupanta locului 8

CSM Satu Mare și-a mai adus două jucătoare autohtone pentru sezonul 2019-2020, ajungând la 10 românce în lot. Mezina echipei va fi Anisia Croitoru, componenta naționalei U16 a României, care vine de la CSU CSM Oradea. Renata Szmutku se întoarce acasă după ce în ultimul sezon a evoluat la Olimpia CSU Brașov.

Anisia Croitoru este cea mai tânără componentă a lotului vicecampioanei României. Aceasta a împlinit 16 ani în luna iulie și poate juca atât ca extremă de forță, cât și ca centru. Are 1,87 înălțime, conform site-ului dedicat ultimului european U16, divizia B, la care a participat în această vară.

Tânăra orădeancă a debutat în LNBF în stagiunea 2018-2019 alături de CSU CSM Oradea, care a fost pe 8. În 28 de meciuri de campionat (majoritatea în grupa a doua valorică) a avut medii de 7,1 puncte, 5,5 recuperări, 1,3 assist-uri, 3,3 turnovers și 1,1 intercepții în 28:13 minute, cu 6,3 eficiență. Are și două partide în Cupa României, în care a reușit medii de 14,5 puncte, 6,5 recuperări și 13 eficiență în 28:30 minute. A fost a 2-a marcatoare a naționalei U16 la europeanul din această vară. În 8 partide a contribuit cu 12,9 ppg, 6,3 recuperări, 2,3 assist-uri, 1,9 intercepții și 1,3 capace, cu 11,8 eficiență în 31.7 minute.

Renata Szmutku se întoarce la echipa din orașul său, după ce în ultimul sezon a jucat la Olimpia CSU Brașov. Fundașul a bifat 22 de meciuri în LNBF cu formația de sub Tâmpa, cu medii de 0,7 puncte și 0,7 recuperări în 7:23 minute. În trei meciuri de cupă a avut 3 ppg, 2,3 recuperări, 1,7 assist-uri, 1,3 intercepții și 3,3 eficiență în 22:17 minute.

Jucatoarea de 28 de ani și 1,70 înălțime a fost legitimată la CSM Satu Mare timp de mai multe sezoane, inclusiv în cel de debut în primul eșalon, 2008-2009. A plecat în 2013 la Universitatea Cluj-Napoca, la care a avut primul sezon cu peste 20 de minute pe partidă. A revenit în 2014 la Satu Mare, iar în acea ediție de campionat a jucat 30 de partide, recordul său de până acum, cu 20:39 minute pe meci. În stagiunea 2015-2016 a fost la trei echipe. A început la Satu Mare, a plecat în Germania la SV Halle Lions și a încheiat la BCM Danzio Timișoara cu care a avut 5,8 puncte pe meci în 9 partide, plus 3,9 recuperări, 2,6 assist-uri și 6,7 eficiență. În 2016 a revenit la CSM Satu Mare unde a stat două sezoane, în 2018 câștigând Liga Europei Centrale și a fost finalistă în campionat și cupă.

CSM Satu Mare s-a reunit ieri sub comanda noului antrenor, Goran Boskovic, cu 11 jucătoare, Croitoru fiind absentă de la reunire. Au fost la primul antrenament: Brittany Denson, Flavia Ferenczi, Andrea Olah, Anamaria Kadar, Adina Pop, Renata Szmutku, Andreea Huţanu, Alina Podar, Carla Popescu, Adina Stoiedin și Maja Milkovic. Clubul urmează să mai aducă două straniere, o americancă și o europeancă.