Biljana Pesovic, aproape de triple-double în meciul Olimpiei CSU Brașov cu Rapidul

Olimpia CSU Brașov a pierdut cu 87-92 acasă cu Rapid București în etapa a 9-a din grupa Est a LNBF. Brașovencele au condus și la 24 de puncte în sfertul secund, dar oaspetele au revenit și au plecat victorioase. Biljana Pesovic a fost cea mai eficientă jucătoare a meciului, fiind aproape de triple-double. Dragana Zubac a fost coșghetera partidei cu 27 de puncte, nou record personal în LNBF, în timp ce sora sa a fost cealaltă alb-albastră în double-digits.

Biljana Pesovic a fost aproape de triple-double cu 24 de puncte, 9 recuperări (4 ofensive/5 defensive) și 9 pase decisive în 34:18 minute. Sârboaica a terminat cu 5/8 la șuturile din semicerc (62%), 2/7 la triple (29%) și 8/11 la linia de fault (73%). Căpitanul brașovencelor a mai avut 5 faulturi scoase, 3 turnovers și 6 intercepții, cu +34 indice al eficienței (cel mai mare în acest meci). Cea mai experimentată jucătoare din lotul alb-albastrelor are în opt partide medii de 17,4 puncte, 6 recuperări, 4,4 pase decisive, 3 turnovers și 2,5 intercepții în 30:57 minute, cu 19,3 eficiență.

Dragana Zubac a fost coșghetera partidei cu 27 de puncte în 28:21 minute, după 8/13 la șuturile din semicerc (62%), 3/8 de afară (38%) și 2/2 la libere. A mai avut 5 recuperări (3/2), 4 pase decisive, 5 greșeli personale, 4 faulturi scoase și 2 turnovers, cu +24 indice al eficienței. Tânăra bosniacă și-a stabilit un nou record personal în Liga Națională, în care are medii de 13,6 puncte, 3 recuperări, 1,3 assist-uri, 3,1 turnovers și 1,6 intercepții în 22:20 minute, cu 9,8 eficiență.

Nikolina Zubac a fost cealaltă brașoveancă în double-digits, cu 11 puncte în 24:15 minute, după 5/10 de la semidistanță (50%), 0/2 de după semicerc și 1/2 de la linia de fault. A mai avut 4 recuperări (2/2), 2 pase decisive, un fault scos, o minge pierdută și o intercepție, cu +9 eficiență. În opt meciuri are medii de 12,6 puncte, 5,8 recuperări, 1,6 pase decisive și 2,4 turnovers în 27:30 minute, cu 11,1 eficiență.

Olimpia CSU Brașov este pe trei în grupa Est, cu 12 puncte după 4 victorii și 4 înfrângeri. Pentru formația de sub Tâmpa urmează două deplasări în campionat. În etapa a 10-a, din 7 decembrie, alb-albastrele merg la CSM Târgoviște. Acestea stau în runda a 11-a, iar în etapa a 12-a vor juca în deplasare la CSM Alexandria.

*foto: Dan Potor