FCC Baschet UAV Arad a câștigat clar în fața Brașovului

Patru meciuri din Liga Națională de baschet feminin s-au disputat sâmbătă, 13 martie în sălile din Cluj-Napoca și Satu Mare. Aradul a trecut fără probleme de echipa brașoveană, iar ”U” Cluj s-a impus cu emoții pe teren propriu în duelul cu Târgoviște.

Olimpia CSU Brașov - FCC Baschet UAV Arad 45-74 (18-15, 9-22, 13-22, 5-15)

În confruntarea pentru locul trei din clasament, arădencele au avut câștig de cauză după o partidă dominată mai ales în partea a doua. La pauză, elevele lui Bogdan Bulj au avut un avantaj de 10 lungimi, scor 27-37.

Principalele marcatoare

Brașov: Corda 16 puncte, Pesovic 13 puncte, Al Ash Hab 10 puncte

Arad: Poole 13 puncte, Akathiotou 13 puncte

CSM Alexandria - CSU Rookies Oradea 97-42 (26-10, 35-7, 25-15, 11-10)

Alexandria: Cucu 20 de puncte, Burcică (Mihai) 17 puncte, Lungu 15 puncte

Oradea: Medvei 15 puncte, Roșu 14 puncte, Vereș 6 puncte

CSM Târgoviște - CS Universitatea Cluj-Napoca 52-53 (15-17, 13-21, 14-6, 10-9)

Clujencele au câștigat partida din sala proprie după ce au avut după prima repriză un avantaj de 10 lungimi, 28-38. Cu zece secunde înainte de final, Irimia a înscris pentru Târgoviște de la mare distanță și a micșorat diferența la un punct, dar până la final nu a mai marcat nimeni.

CSM Târgoviște: Petrof 18 puncte, Irimia 13 puncte, Stoenescu 12 puncte

”U” Cluj: Campbell 17 puncte, Uiuiu 15 puncte, Chiș 9 puncte

Phoenix CSU Simona Halep Constanța - CSM Satu Mare 59-83 (20-26, 16-22, 6-19, 17-16)

Constanța: Henderson 14 puncte, Kelly 12 puncte, Fota 10 puncte

Satu Mare: Cuic (Pop) 24 de puncte, Bright 24 de puncte, Goss 16 puncte

*Foto: Valentin Todea/baschet.ro