Florina Stănici (Diaconu) a fost coșghetera Rapidului în victoria de la Brașov în etapa 9 a grupei Est

Rapid București a întors partida de pe terenul Olimpiei CSU Brașov și s-a impus cu 92-87 după ce gazdele au condus și la 24 de puncte în sfertul secund. Alb-vișiniile nu au cedat, au revenit și au obținut a 3-a victorie consecutivă în grupa Est. Florina Stănici (Diaconu) a fost coșghetera feroviarelor cu 22 de puncte. Alte trei bucureștence au încheiat în double-digits: Natalia Burlakova, Gabriela Vlad și Alexandra Lupusavei.

Florina Stănici (Diaconu) a fost coșhetera învingătoarelor cu 22 de puncte în 32:22 minute, după 7/12 la șuturile din semicerc (58%), 0/1 de afară și 8/10 de la linia de fault (80%). A mai avut 4 recuperări defensive, 8 pase decisive, 4 greșeli personale, 6 faulturi scoase, 5 turnovers și 4 intercepții, pentru +25 indice al eficienței. Căpitanul bucureștencelor are în opt meciuri de campionat medii de 18,6 puncte, 4,8 recuperări, 4,6 pase decisive, 4,8 turnovers, 3,3 intercepții și 17,1 eficiență în 33:37 minute.

Natalia Burlakova a fost jucătoarea Rapidului cu cele mai multe minute, 38:45. Aceasta a înscris 19 puncte după 9/15 de la semidistanță (60%), 0/1 de afară și 1/1 la libere. A mai avut 6 recuperări (4 ofensive/2 defensive), 4 pase decisive, un fault scos, 2 turnovers și 2 intercepții, cu +22 eficiență. A fost cea mai bună prestație a sa în cele opt runde, în care are medii de 12,6 puncte, 3,6 recuperări, 1,6 pase decisive, 1,1 turnovers, 1,1 intercepții și 10,8 eficiență în 31:58 minute.

Gabriela Vlad a fost într-o zi excelentă la șuturile de la distanță, egalând recordul de triple înscrise într-un meci din actuala ediție de campionat. A încheiat cu 6 reușite din spatele semicercului din 7 încercări (86%), plus 0/2 la aruncările de la semidistanță și 1/2 la libere, pentru 19 puncte în 29:51 minute. Aceasta a mai avut 3 recuperări, o pasă decisivă, 4 faulturi scoase, 2 turnovers și 3 intercepții, cu +20 indice al eficienței. Vlad a avut +15 la +/-. Extrema și-a îmbunătățit recordul stagional de puncte, iar în 8 meciuri de campionat are medii de 8,6 puncte, 5,6 recuperări, 2,6 pase decisive, 1,6 turnovers, 1,9 intercepții și 10,6 eficiență în 33:06 minute.

Alexandra Lupusavei a contribuit cu 10 puncte în 20:50 minute, înainte să iasă cu 5 faulturi. A încheiat cu 5/8 din semicerc (62%), 0/2 de la distanță, 4 recuperări, o pasă decisivă și 2 turnovers, cu +8 eficiență. Aceasta are medii de 8 puncte, 3,5 recuperări, 2,1 pase decisive, 1,4 intercepții și 5,5 eficiență în 27:43 minute.

De remarcat și contribuția tinerelor sub 23 de ani din lotul Rapidului în acest meci, care au înscris împreună 19 puncte, decisive pentru victorie. Sonia Cazacu (intrată în primul 5) a înscris 7 puncte în 31:33 minute, plus 8 recuperări (3/5), 3 assist-uri, 2 turnovers și 2 intercepții, cu +15 eficiență. Alexandra Pantazi a marcat 5 puncte în 15:51 minute, plus 3 recupeărri (1/2), o pasă decisivă și 2 turnovers, +5 eficiență. 5 puncte a înscris și Teodora Manea în 16:05 minute, înainte să iasă cu 5 faulturi. A mai avut un assist, 3 turnovers și 3 intercepții. Valentina Călin a marcat 2 puncte în 4:34 minute, plus 2 recuperări, cu +4 eficiență, conform statisticii de pe site-ul federației.

Cu această victorie Rapidul a urcat pe locul patru în grupa Est, cu 11 puncte și un bilanț de 3 succese și 5 înfrângeri. Pentru alb-vișinii urmează două meciuri acasă, în etapa din 7 decembrie cu ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe și în 14 decembrie cu Phoenix Știința Constanța.

*foto: Sport Total – Rapid Bucuresti facebook