Florina Stănici (Diaconu), aproape de triple-double în victoria cu Agronomia

Andreea Vlase

14.01.2019

Rapid București s-a impus cu 69-60 pe terenul concitadinei Agronomia, în etapa a 3-a din Grupa Galbenă a Ligii Naționale de Baschet Feminin. Florina Stănici (Diaconu) a reușit o nouă prestație excelentă în a doua grupă valorică, cu al 2-lea double-double, iar Raluca Matei l-a reușit pe al 5-lea. Alexandra Chițanu a fost a treia jucătoare care a trecut de cota 20 în acest meci.

Florina Stănici (Diaconu) a jucat 35:22 minute în fața Agronomiei și i-au lipsit două pase decisive (a avut 8) pentru triple-double, având 22 de puncte și 11 recuperări (2 ofensive/9 defensive). Fundașul a înscris 5 șuturi din semicerc din 11 încercate (45%), 2/5 de la distanță (40%) și 6/7 de la linia de fault. A mai avut 3 greșeli personale, 5 faulturi scoase, 4 mingi pierdute și 2 intercepții, cu +29 eficiență. Jucătoarea de 37 de ani este a doua marcatoare a campionatului, cu o medie de 21,5 puncte în 36:19 minute. Mai are 6,2 recuperări pe meci, 3,5 mingi pierdute, 3,7 intercepții și 23,7 eficiență. A fost al 6-lea meci la rând în care căpitanul Rapidului a marcat peste 20 de puncte.

Raluca Matei este jucătoarea sub 23 de ani cu cel mai mare aport la alb-vișinii. Pivotul a petrecut în teren 39:15 minute și a reușit al 5-lea double-double (al 2-lea consecutiv) în acest sezon, în a doua grupă valorică. Tânăra româncă a jucat 39:15 minute în meciul din week-end, terminând cu 20 de puncte și 10 recuperări (5/5). A înscris 8 șuturi de două puncte din 14 încercări (57%) și a transformat 4 libere din 6. A mai avut o pasă decisivă, 4 greșeli personale, 3 faulturi scoase, 5 mingi pierdute și 5 intercepții și +23 eficiență. Matei a jucat în 13 meciuri pentru Rapid în acest campionat, cu medii de 8,9 puncte, 11,3 recuperări, 1,5 pase decisive, 2,8 mingi pierdute, 1,3 intercepții și 13,6 eficiență în 29:36 minute.

Alexandra Chițanu a fost cea mai bună marcatoare a Agronomiei, cu 20 de puncte în 37:34 minute. Aceasta a înscris 4 din 8 șuturi de două puncte, 2/6 de afară și 6/10 la libere. A mai avut 7 recuperări, 3 pase decisive, o greșeală personală, 6 faulturi scoase și 2 mingi pierdute, cu +16 eficiență. Chițanu are 14 meciuri în acest campionat, cu 17,7 puncte, 8,1 recuperări, 2,1 pase decisive, 4,1 mingi pierdute, 1,4 intercepții și 12,4 eficiență în 35:32 minute.

Alte trei jucătoare au mai fost în double-digits. Mihaela Chelariu și Sonia Vilcinschi au marcat câte 14 puncte pentru Agronomia. Pivotul a jucat 33:32 minute, cu 5/7 din semicerc, 0/1 de la distanță, 4/4 de la linia de fault, 3 recuperări ofensive, un assist, 2 mingi pierdute și o intercepție, cu +14 eficiență. Chelariu are 8,7 puncte pe meci, 10 recuperări, 1,1 pase decisive, 2,3 mingi pierdute, 1,5 capace și 14,2 eficiență în 33:06 minute.

Vilcinschi a evoluat 35:47 minute, cu 2/7 de la semidistanță, 3/10 de afară și 1/2 la libere. A mai avut 4 recuperări (2/2), 4 pase decisive, 3 mingi pierdute, o intercepție și un capac, cu +8 eficiență. Aceasta a bifat 14 partide în acest campionat, cu medii de 16,7 puncte, 4,5 recuperări, 2 pase decisive, 3,3 mingi pierdute, 1,3 intercepții și 10,6 eficiență în 32:23 minute.

Natalia Burlakova a contribuit cu 12 puncte pentru Rapid în 36:01 minute. A marcat 6 șuturi de două puncte din 12 și cele 3 aruncări de afară nu și-au găsit ținta. A mai avut o recuperare, o pasă decisivă, 3 mingi pierdute și o intercepție, cu +3 eficiență. Burlakova a jucat în 13 meciuri în acest campionat, cu medii de 10,5 puncte, 3,9 recuperări, 1,8 assist-uri, 1,9 turnovers, 1,1 intercepții și 8,1 eficiență în 30:58 minute.

Rapidul ocupă locul 2 în Grupa Galbenă a LNBF, cu 24 de puncte. Agronomia București este pe locul șase cu 16 puncte. „Feroviarele” joacă acasă cu ACS KSE Târgu Secuiesc în 19 ianuarie, iar Agronomia va juca la Alexandria.

*foto: Alina Cojocaru Photography facebook