Gabriela Irimia a reușit cea mai bună prestație a sa la CSM Târgoviște, în double-double în victoria cu Agronomia

CSM Târgoviște s-a impus cu 73-47 acasă cu Agronomia București, în primul său joc oficial din acest sezon. Gabriela Irimia a fost coșghetera partidei cu 29 de puncte, fiind în double-double și reușind cea mai bună prestație a sa alături de formația dâmbovițeană. Este la al 2-lea sezon cu CSM-ul, dar în primul a ratat multe meciuri din cauza unei accidentări. Alte cinci jucătoare au încheiat în double-digits la partida de miercuri, două de la gazde și trei de la oaspete.

Gabriela Irimia a fost coșghetera partidei de miercuri, restanță din runda a 2-a a grupei Est din LNBF. Extrema a înscris 29 de puncte în 33:58 minute, în double-double cu 13 recuperări (8 ofensive/5 defensive). A încheiat cu 8/15 la șuturile de două puncte (53%), 1/4 de la distanță (25%) și 10/13 la libere (77%). A mai avut 2 pase decisive, 4 turnovers și 2 intercepții, cu +29 indice al eficienței. Irimia este la al doilea sezon alături de formația dâmbovițeană, dar în primul a putut să își ajute echipa doar în 13 meciuri, după ce a avut nevoie de operație la genunchi. Prestația contra Agronomiei este cea mai bună a sa la echipa pregătită de Cătălin Tănase.

Alina Chivu a urmat-o de la gazde la jocul din etapa a 2-a, cu 11 puncte în 31:14 minute. Extrema a terminat cu 4/6 la șuturile de două puncte (67%), 0/1 de afară și 3/4 la libere (75%). A mai avut 2 recuperări, 6 assist-uri, 3 turnovers și 3 intercepții, cu +15 eficiență.

Ancuța Stoenescu a contribuit tot cu 11 puncte, în 31:47 minute, terminând cu 1/2 din semicerc (50%) și 3/8 de la distanță (38%). A mai avut 4 recuperări (1/3), 4 assist-uri, 2 turnovers, 1 intercepție și 2 capace, cu +14 eficiență.

Anca Șipoș a fost cea mai bună marcatoare a oaspetelor cu 14 puncte în 34:27 minute. A avut 4/16 la șuturile de două puncte (25%), 1/7 de afară (14%) și 3/5 la libere (60%). A mai avut 5 recuperări (2/3), 3 turnovers, 3 intercepții și un capac.

Alexandra Chițanu a înscris 12 puncte în 23:18 minute pentru oaspete, cu 3/9 din semicerc (33%), 1/4 de afară (25%) și 3/6 la libere (50%). A mai avut 6 recuperări (2/4), 2 assist-uri, 3 turnovers și o intercepție, cu +6 eficiență.

Sonia Vilcinschi a intrat de pe bancă la bucureștence și a înscris 10 puncte în 26 de minute, cu 5/11 de la semidistanță (45%) și 0/5 de afară. A mai avut 8 recuperări (3/5), 2 pase decisive, 1 turnover, 2 intercepții și 1 capac, cu +11 eficiență.

CSM Târgoviște are 2 puncte după un meci disputat în grupa Est și sâmbătă, de la ora 15:00, primește vizita campioanei ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe. CS Agronomia București are 3 puncte după o victorie și o înfrângere și joacă sâmbătă, de la 12:00, pe terenul celor de la CSM Alexandria.

*foto: Dan Potor