Jocul colectiv i-a adus Rapidului prima victorie în acest sezon

Rapid București și CSM Alexandria au oferit un meci cu șase schimbări de lider și 9 egalități, care s-a rupt în sfertul trei și gazdele s-au impus cu 74-55. Rapidul a avut cinci jucătoare cu cel puțin zece puncte, contracarând cele 27 de puncte înscrise de Viorela Voicu. Florina Stănici (Diaconu), Natalia Burlakova, Gabriela Vlad (aproape de double-double), Alexandra Lupusavei și Teodora Manea au marcat împreună mai mult decât vizitatoarele.

Rapid București a obținut prima victorie din acest sezon grație jocului colectiv, în ultima etapă a turului din grupa Est.

Florina Stănici (Diaconu) a înscris 15 puncte în 25:10 minute, având probleme cu faulturile după ce a ajuns la patru încă din prima parte a sfertului secund. A avut 2/4 la șuturile de două puncte (50%), 3/5 de la distanță (60%) și 2/2 la libere. A mai avut 6 recuperări defensive, 5 pase decisive, 4 turnovers și 4 intercepții, cu +22 indice al eficienței. Cu căpitanul în teren, Rapidul a avut cel mai mare plus pe tabelă, de 25. Jucătoarea de 37 de ani are în cele șase meciuri din tur medii de 18,3 puncte, 4,3 recuperări, 4 assist-uri, 4,8 turnovers, 2,3 intercepții și 15,2 eficiență în 33:37 minute.

Natalia Burlakova a înscris tot 15 puncte, în 35:48 minute. Acesta a încheiat cu 3/9 la șuturile din semicerc (33%), 1/2 de afară (50%) și 6/6 de la linia de fault. A mai avut 6 recuperări (4 ofensive/2 defensive), 5 pase decisive, 2 intercepții și un capac, cu +22 indice al eficienței. Fundașul are în cele șase meciuri din acest campionat medii de 10,7 puncte, 3,5 recuperări, 1,5 pase decisive, 1,2 turnovers și 7,5 eficiență în 30:28 minute.

Gabriela Vlad a fost aproape de double-double, cu 14 puncte și 9 recuperări (1/8), fiind rapidista cu cele mai multe minute, 36:44. A încheiat cu 2/3 la șuturile de la semidistanță (67%), 2/7 din afara semicercului (29%) și 4/6 la libere (67%). A mai avut 3 pase decisive, o minge pierdută și 3 intercepții, cu +20 eficiență. A fost cel mai bun meci al său în acest campionat, în care are medii de 6,3 puncte, 5,8 recuperări, 2,5 assist-uri, 1,7 turnovers și 1,5 intercepții în 32:30 minute, cu 8 eficiență.

Alexandra Lupusavei a bifat și ea cea mai bună prestație a sa în ceea ce privește punctele înscrise în acest campionat cu 14 puncte în 24:57 minute, după 6/11 la șuturile din semicerc (55%), 0/2 de la distanță și 2/2 la libere. A mai avut 5 recuperări (1/4), o pasă decisivă, 8 turnovers și 2 intercepții, cu +7 eficiență. În șase meciuri are medii de 7,8 puncte, 3,2 recuperări, 2 assist-uri, 3,5 turnovers, 1,7 intercepții și 5 eficiență în 27:29 minute.

Teodora Manea a ajuns prima dată la 10 puncte înscrise în acest campionat. A evoluat 20 de minute și a încheiat cu 4/8 la aruncările de la semidistanță (50%), 0/1 de afară și 2/2 la libere. A mai avut o recuperare ofensivă, 3 turnovers, 3 intercepții și 2 capace, cu +8 eficiență. Jucătoarea de 20 de ani are medii de 6,7 puncte, 4,2 recuperări, 1,8 turnovers, 1,2 intercepții și 6,5 eficiență în 21:36 minute.

Rapidul a urcat pe șase în grupa Est după prima victorie, cu 7 puncte (1 succes/5 înfrângeri). Bucureștencele sunt la egalitate cu CSM Alexandria, dar în față grație rezultatului direct. Pentru alb-vișinii urmează duelul bucureștean cu concitadina Agronomia, duminică, de la ora 14:00, în prima etapă a returului.

*foto: Sport Total - Rapid Bucuresti facebook