Jovana Pasic, coșghetera lui Sepsi în victoria cu Agronomia, la primul său joc în acest campionat

ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe a câștigat cu 82-54 acasă în fața Agronomiei București în ultima etapă a turului din grupa Est a Ligii Naționale de Baschet Feminin. Jovana Pasic, coșghetera meciului cu 17 puncte, a fost la prima apariție pentru campioană în această ediție a competiției. Chrissy Givens, Nicolett Orban și Annemarie Godri-Părău au încheiat și ele în double-digits. Alyssia Brewer a debutat în LNBF, fiind la primul joc oficial pentru Sepsi.

Jovana Pasic a fost cea mai bună marcatoare a meciului, cu 17 puncte în 24:08 minute, cu 7/9 la șuturile de două puncte, 0/4 de afară și 3/3 la libere. A maia vut 4 recuperări (1/3), 3 pase decisive, 2 turnovers, 3 intercepții și un capac, pentru +20 indice al eficienței. Cu muntenegreanca în teren Sepsi a avut un plus de 30 de puncte pe tabelă. A fost primul joc al lui Pasic în această ediție de campionat, după ce nu a intrat în precedentele cinci ale echipei sale. Extrema a jucat în toate cele patru partide ale alb-verzilor în EuroCup, unde are medii de 6,5 puncte, 2 recuperări, 1,3 pase decisive, 1,3 turnovers, o intercepție și 5,3 eficiență în 19.3 minute.

Alte trei jucătoare ale campioanei au fost în double-digits la meciul din ultima etapă a turului. Chrissy Givens a fost cea mai eficientă din teren cu 13 puncte în 24:49 minute (6/6 din semicerc, 0/3 la triple, 1/2 la libere), plus 6 recuperări (3/3), 4 assist-uri, 1 turnover, 4 intercepții, cu +22 eficiență. În șase meciuri din grupa Est, Givens are medii de 15,3 puncte, 5,2 recuperări, 3,3 pase decisive, 1,3 turnovers, 3,2 intercepții și 23,7 eficiență în 22:48 minute.

Nicolett Orban a contribuit cu 13 puncte în 20:27 minute (5/8 la două, 1/1 de afară), plus 2 recuperări (1/1), 2 assist-uri, 4 intercepții, +18 eficiență. Tânăra jucătoare care evoluează sub panou are patru meciuri pentru alb-verzi în această ediție de campionat, cu medii de 9 puncte, 6,8 recuperări, 1 assist, 1,3 turnovers și 1,3 intercepții în 18:07 minute, cu 12 eficiență.

Annemarie Godri-Părău a înscris 10 puncte în 22:56 minute (4/5 din semicerc, 2/2 la libere), plus 4 recuperări (1/3), 6 assist-uri, 5 turnovers și 3 intercepții, cu +17 eficiență. Căpitanul campioanei are în 6 meciuri de campionat medii de 7,3 puncte, 3 recuperări, 5,7 assist-uri, 1,5 turnovers, 3,2 intercepții în 22:11 minute, cu 13,3 eficiență.

Alyssia Brewer a debutat în LNBF. A fost primul său meci oficial pentru campioana României, după ce a jucat puțin în presezon și clubul a trebuit să îi caute o înlocuitoare temporară, din cauza unei accidentări. Americanca a jucat 13:12 minute în meciul cu Agronomia, marcând 3 puncte. A încheiat cu 1/2 de la semidistanță, 0/4 de afară și 1/4 la libere. A mai avut 4 recuperări, o minge pierdută și o intercepție, cu -1 eficiență.

ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe a încheiat turul din grupa Est cu victorii pe linie, fiind lider cu 12 puncte. Alb-verzile joacă sâmbătă, de la ora 19:30, în prima etapă a returului, pe terenul Olimpiei CSU Brașov. Elevele lui Zoran Mikes au miercuri, 27 noiembrie, penultima partidă din grupele EuroCup, în deplasare la Galatasaray Istanbul.

*foto: Miska Brigitta