Lauren Brozoski a marcat peste jumătate din punctele lui Phoenix Știința în înfrângerea cu Sepsi

ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe s-a impus cu 78-35 acasă cu Phoenix Știința Constanța în etapa a 9-a din grupa Est a LNBF. Lauren Brozoski a fost coșghetera partidei cu 21 de puncte, peste jumătate din cele marcate de învinse. Sepsi, între două meciuri europene, a folosit mult jucătoarele cu mai puține minute în EuroCup. Jovana Pasic, Kristina Topuzovic și Andra Mandache au trecut de cota zece la puncte înscrise pentru gazde.

Lauren Brozoski a fost coșghetera partidei de sâmbătă seară, fiind și jucătoarea care a petrecut cel mai mult timp pe parchet, 36:24 minute. A înscris 21 de puncte cu 5/14 la șuturile din semicerc (36%), 3/10 la triple (30%) și 2/2 de la linia de fault. Brozoski a mai avut 4 recuperări (1/3), o pasă decisivă, o greșeală personală, un fault scos, 5 turnovers și 2 intercepții, cu +7 eficiență. Americanca a jucat în 6 meciuri în acest campionat, cu medii de 15,3 puncte, 3,2 recuperări, 1,8 assist-uri, 3,2 turnovers și 1,5 intercepții în 27:46 minute, cu 9,5 eficiență.

Doar trei constănțence au mai înscris în acest meci, în timp ce toate cele 11 jucătoare folosite de Sepsi în și-au trecut numele pe lista marcatoarelor. Trei dintre acestea au încheiat în double-digits.

Jovana Pasic a fost cea mai eficientă jucătoare a gazdelor. A înscris 11 puncte în 22:57 minute, cu 5/9 din semicerc (56%), 0/2 de la distanță și 1/1 la libere. A mai avut 5 recuperări (2/3), 5 pase decisive, 3 faulturi scoase, o minge pierdută și 4 intercepții, cu +18 eficiență. A fost al 3-lea meci al muntenegrencei în acest campionat, în care are medii de 11 puncte, 4 recuperări, 2,7 assist-uri, 1,3 turnovers și 3 intercepții în 23:21 minute, cu 14,3 eficiență.

Kristina Topuzovic a înscris tot 11 puncte, în 14:15 minute. Sârboaica a încheiat cu 1/3 la șuturile de două puncte (33%), 2/6 din afara semicercului (33%) și 3/4 la libere (75). A mai avut 2 recuperări (1/1), o pasă decisivă, 2 faulturi scoase, o minge pierdută și o intercepție, cu +7 eficiență. În 7 meciuri din LNBF, Topuzovic are medii de 11 puncte, 7 recuperări, 1,3 assist-uri, 1,6 turnovers și o intercepție în 19:34 minute, cu 12 eficiență.

Andra Mandache a contribuit cu 10 puncte în 21:27 minute, după 5/8 la aruncările din semicerc (62%) și 0/3 de afară. A mai avut 6 recuperări defensive, 5 pase decisive, o greșeală personală, un turnover, 2 intercepții și un capac, pentru +17 indice al eficienței. Românca a jucat în 8 meciuri din acest campionat, cu medii de 13,5 puncte, 5,4 recuperări, 2,1 pase decisive, 1,6 turnovers și 1,3 intercepții în 21:21 minute, cu 16,5 eficiență.

ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe are în continuare un parcurs perfect în grupa Est, fiind lider cu 16 puncte după 8 victorii. Alb-verzile joacă joi ultimul meci din grupele EuroCup, acasă cu Lulea BBK, de la ora 19:00. În campionat următorul meci va fi cel de pe terenul Rapidului, la finalul săptămânii viitoare. Phoenix Știința Constanța este pe 6 în grupa Est, cu 9 puncte după 2 victorii și 5 înfrângeri, iar în etapa viitoare primește vizita celor de la CSM Alexandria.

*foto: Dan Potor