Nikolina Zubac și Biljana Pesovic, principalele marcatoare ale Olimpiei CSU Brașov în etapa a 7-a

Olimpia CSU Brașov s-a impus cu 87-71 acasă în fața celor de la Phoenix Știința Constanța în etapa a 7-a a grupei Est din LNBF. Nikolina Zubac și Biljana Pesovic au fost principalele marcatoare ale partidei,  cu 21 și 20 de puncte pentru învingătoare. Dragana Zubac și Ecaterina Armanu le-au urmat cu 13 și 12 puncte. Romina Filip a fost a doua cea mai eficientă jucătoare a brașovencelor, chiar dacă nu a ajuns în double-digits.

Nikolina Zubac a fost coșghetera partidei din ultima etapă a turului din această grupă, cu 21 de puncte în 28:38 minute. Bosniaca a terminat cu 8/8 la șuturile din semicerc, 0/3 de afară și 5/8 de la linia de fault. A mai avut 5 recuperări (3 ofensive/2 defensive), 2 pase decisive și 4 turnovers, cu +18 indice al eficienței. Jucătoarea care evoluează sub panou are șase meciuri în campionatul nostru, cu medii de 13,3 puncte, 6,5 recuperări, 1,3 pase decisive, 2,7 turnovers și 12,5 eficiență în 26:33 minute.

Biljana Pesovic a fost ce mai eficientă jucătoare a gazdelor (+22), contribuind cu 20 de puncte în 20:31 minute. A terminat cu 1/3 la șuturile de la semidistanță, 4/5 la triple și 6/6 de la linia de fault. A mai avut o recuperare ofensivă, 4 pase decisive, 1 turnover și o intercepție. Cu căpitanul în teren, olimpicele au avut un plus de 31 pe tabelă. Veterana brașovencelor are medii de 16,5 puncte, 6 recuperări, 3,5 pase decisive, 2,7 turnovers și 2 intercepții în 29:17 minute, cu 18,3 eficiență.

Dragana Zubac a înscris 13 puncte în 19:29 minute, după 2/4 din semicerc, 2/3 de afară și 3/6 la libere. A mai avut 3 recuperări defensive și 3 turnovers, cu +7 eficiență. Tânărul fundaș are în cele șase meciuri disputate în LNBF medii de 11,8 puncte, 3 recuperări, 1 pasă decisivă, 3,3 turnovers și 1,8 intercepții în 22:23 minute, cu 7,2 eficiență.

Ecaterina Armanu a fost brașoveanca cu cele mai multe minute la meciul de joi, 36:07. Extrema a înscris 12 puncte după 2 reușite din 3 încercări de la semidistanță, 2/11 din afara semicercului și 2 libere transformate din 2. A mai avut 4 recuperări (1/3), 3 pase decisive, 2 turnovers și o intercepție, cu +8 eficiență. Românca a disputat 4 meciuri pentru alb-albastre în campionat, cu medii de 13 puncte, 6 recuperări, 1,5 pase decisive, 2 turnovers și o intercepție în 32:04 minute, cu 13 eficiență.

De remarcat și evoluția Rominei Filip, sărbătorita zilei, care a fost a doua ca eficiență pentru Olimpia CSU. A înscris 8 puncte în 25:25 minute (1/3 din semicerc, 2/4 de la distanță) și a mai contribuit cu 7 recuperări (2/5), 4 pase decisive, 3 intercepții și un capac, cu +19 eficiență. A fost a doua și la +/-, cu +30. Filip are în cele șase meciuri de campionat medii de 3,5 puncte, 3,8 recuperări, 3 pase decisive, 1 turnover și 2,3 intercepții, cu 7,3 eficiență în 22:58 minute.

Olimpia CSU Brașov este pe locul trei la finalul turului din grupa Est, cu 10 puncte după 4 victorii și 2 înfrângeri. Pentru elevele lui Dan Calancea urmează duelul cu liderul neînvins ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe. Cele două se întâlnesc în prima etapă a returului la doar două zile după ultima rundă din tur. Meciul este programat sâmbătă, 23 noiembrie, de la ora 19:30.

*foto: Dan Potor