Performerele primei manșe din turul 1 al Cupei României, în care „esticele” au câștigat 4 din 5 meciuri

Miercuri s-au disputat primele meciuri din turul 1 al Cupei României la bascht feminin. Dublele din turul inaugural opun echipe din grupe diferite în campionat. Din cele cinci partide, patru au fost câștigate de echipele din grupa Est și una singură de o „vestică”. Mariah King a fost cea mai bună marcatoare cu 32 de puncte, fiind și cea mai eficientă. Voicu, Mobley și Chelariu au fost și ele în double-double, iar Șipoș a înscris 28 de puncte. Alte 19 jucătoare au trecut de 10 puncte marcate.

Mariah King a fost cea mai eficientă jucătoare a primei zile din cupă. Americanca a fost în double-double cu 32 de puncte și 19 recuperări (9 ofensive/10 defensive) în 38:13 minute, cu +42 eficiență. A încheiat cu 10/16 la șuturile din semicerc și 12/13 la libere. A mai avut 1 assist, 6 turnovers și 3 intercepții. Echipa sa, Universitatea Cluj, a fost singura formație din grupa Vest care s-a impus în manșa tur, 67-63 la Rapid București. Au mai încheiat în double-digits la acest meci Tunde Kilin (14 puncte, 6 assist-uri în 37:43 minute, +12 eficiență) și Artavia Ford (10 puncte, 6 recuperări, 5 assist-uri în 22:46 minute, +9 eficiență) la alb-negre, respectiv Florina Stănici (Diaconu) cu 16 puncte (9 recuperări în 37:18 minute, +16 eficiență), Sonia Cazacu (11 puncte în 38:50 minute, +11 eficiență), Gabriela Vlad (10 puncte în 25:15 minute, +10 eficiență) și Natalia Burlakova (10 puncte, 6 recuperări în 37:56 minute, +3 eficiență).

Viorela Voicu a avut a doua eficiență (+33) în meciurile care au deschis turul 1 al cupei. A fost integralistă la CSM Alexandria, care s-a impus cu 67-52 la CSU Rookies Oradea. Pivotul a încheiat cu 24 de puncte (10/15 din semicerc, 4/8 la libere), 15 recuperări (7/8), 1 assist, 1 turnover și 3 intercepții. De la teleormănence au mai fost în double-digits Paloma Cucu (14 puncte, 5 intercepții în 33:34 minute, +10 eficiență) și Mihaela Mihai (11 puncte, 5 recuperări în 27:35 minute, +10 eficiență). La orădence au trecut de cota 10: Ruxandra Chiș (15 puncte, 6 recuperări, 7 turnovers în 34:41 minute, +6 eficiență), Teodora Saric (12 puncte în 27:16 minute, +10 eficiență) și Alexandra Mangra (11 puncte, 6 assist-uri, 7 recuperări în 36:16 minute, +12 eficiență).

Anca Șipoș a avut al doilea total de puncte înscrise miercuri, 28, în victoria de acasă a Agronomiei cu Sirius Târgu Mureș, scor 60-45. Extrema a fost integralistă și a încheiat cu 5/11 din semicerc, 5/8 de afară și 3/5 la libere, având și 5 recuperări (1/4), 3 assist-uri, 4 turnovers, 4 intercepții și 1 capac, cu +26 eficiență. Mihaela Chelariu a fost în double-double pentru învingătoare, cu 13 puncte și 12 recuperări (2/10) în 37:20 minute, după 5/12 din semicerc, 0/1 la triple și 3/3 la libere. A mai avut 2 assist-uri, 2 turnovers, o intercepție și 2 capace, cu +20 eficiență. Kata Meszaros a fost în double-digits la oaspete, cu 16 puncte în 36:52 minute (+9 eficiență).

Kayla Mobley a contribuit cu 20 de puncte și 13 recuperări (2/11) pentru ACS KSE Târgu Secuiesc, care a pierdut la cea mai mică diferență pe terenul lui Phoenix Știința Constanța, scor 61-58. Americanca a fost cea mai eficientă jucătoare în acel meci (+25) după ce a terminat cu 10/19 din semicerc și 0/1 de afară în 37:40 minute, având și un assist, 2 turnovers și 3 intercepții. Jade Vega a înscris 17 puncte pentru covăsnence (plus 6 recuperări, 5 assist-uri în 32:20 minute, +14 eficiență). La Phoenix Știința Lauren Brozoski a avut 19 puncte (7 recuperări în 35:50 minute, cu +12 eficiență) și Andreea Beldian 13 puncte (5 recuperări în 37:26 minute, +15 eficiență).

Singurul meci de miercuri fără o jucătoare în double-double a fost cel dintre CSM Târgoviște și FCC Baschet Arad, câștigat de gazde cu 60-53. Larisa Toma a fost la un punct de double-double, după ce a încheiat cu 9 recuperări și 11 recuperări. Au fost, în schimb, patru jucătoare cu peste zece puncte, trei la gazde, Alina Chivu (13 puncte, 5 recuperări în 35:32 minute, +15 eficiență), Ancuța Stoenescu (13 puncte în 36:03 minute, +12 eficiență) și Gabriela Irimia (12 puncte, 6 recuperări în 38:03 minute, +13 eficiență), respectiv una la oaspete, Brankica Hadzovic (17 puncte în 38:18 minute, +11 eficiență).

Manșele retur se vor disputa miercuri, 23 octombrie, cu o singură excepție. Meciul doi dintre Sirius Târgu Mureș și Agronomia București apare programat în 10 noiembrie. Tragerea la sorți pentru turul 2 a fost anunțată pentru 28 octombrie, în regulamentul specific al competiției. Sunt deja calificate în turul secund finalistele de anul trecut, ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe și CSM Satu Mare, dar și Olimpia CSU Brașov, care a rămas fără adversar.

*foto: RB Photo facebook