CSM Oradea încheie anul cu victorie

29.12.2012

76-70

Statistica

CSM Oradea a câștigat meciul cu U Mobitelco Cluj, din prima manșă a sferturilor de finală ale Cupei României la baschet masculin, disputată împotriva lui U Mobitelco Cluj-Napoca. Partida a încheiat anul baschetbalistic 2012 în România.

Oradea a început în formula Franklin, Dillon, Maric, Pesic, Topcov. În schimb, Clujul a jucat cu Wright, Barnette, Nikolov, Ross și Djapa.

Primul coș al meciului este semnat de Pesic în primele secunde ale jocului. Replica vine prompt de la Ross. Același Pesic înscrie pe pătrundere, iar apoi Dillon pe contraatac. Canadianul oaspeților răspunde de la linia de pedeapsă, însă Will Franklin transformă de la distanță. Dalibor Djapa ratează prima sa aruncare în calitate de jucător al lui U Mobitelco. Nikolov înscrie primul coș de trei puncte al oaspeților și scorul se strânge la 11-9.
Oradea se menține la conducere, însă Clujul răspunde prin același Ross. CSM-ul pierde posesia mingii de mai multe ori consecutiv, iar acest lucru oferă șansa vizitatorilor de a reveni pe tabela de marcaj. Bavcevic schimbă, trimițându-l în teren pe Silvășan, iar U Mobitelco rămâne din nou fără pivot în teren. Wright înscrie pe pătrundere și aduce primul avantaj pentru echipa oaspete, scor 16-15. Moment pentru Cristian Achim să ceară timp de odihnă. Pesic întrerupe seria negativă a CSM-ului cu o triplă. Răspunsul vine de la același Ross. Gazdele ratează ultima aruncare a sfertului inaugural, scorul fiind de 18-18.

Primele trei minute ale sfertului al doilea sunt jucate fără ca tabela de marcaj să se modifice. Ambele protagoniste au ratat cu seninătate. Silvășan punctează primul. Pesic răspunde, fiind faultat pe finalizare. Franklin aduce CSM-ul în avantaj, dar orădenii ratează cu seninătate de la linia de pedeapsă. Franklin înscrie șapte puncte fără răspuns, motiv pentru care Bavcevic cere timp de odihnă.
Maric înscrie cu o execiție acrobatică după o intercepție sub coșul advers, iar avantajul urcă la nouă lungimi. Clujul nu aruncă la coș iar timpul de atac expiră. Maric îl servește pe Pesic care mărește diferența la 11 puncte. Barnette întrerupe parțialul de 11-0 cu o pereche de libere. Maric comite a 3-a greșeală personală în minutul 19 al partidei. Sfârșitul de repriză este fragmentat, cu mai mulți timpi de odihnă ceruți. Ultima posesie aparține oaspeților, care în 8 secunde de joc marchează prin Silvășan, scorul la pauză fiind de 33-24. De notat că U Mobitelco a marcat doar două coșuri din acțiune în sfertul 2, ambele semnate Silvășan.

Oaspeții încep repriza a doua fără pivot în teren, cu aceeași formulă în care Ross și Silvășan joacă sub coș. Pesic modifică primul tabela de marcajși urcă diferența la peste 10 puncte. Nikolov răspunde cu primul coș din acțiune al reprizei. Pesic pătrunde și aduce alte douăpuncte. Oaspeții sunt foarte agresivi pe ambele faze ale jocului. Oradea nu poate combina cu pivotul din cauza mobilității apărătorilor lui Topcov. După trei minute Bavcevic îl trimite în teren pe Djapa, dar Barnette marchează și strânge la cinci puncte. După o întreagă repriză în care nu a avut recuperare ofensivă Oradea are probleme a recupera și sub propriul coș. Franklin aruncă tribunele în aer cu o triplă în tranziție și scorul urcă la 44-34. Barnette recuperează ofensiv și răspunde pe tabela de marcaj. Barnette pune cinci puncte pe tabela de marcaj înjumătățind ecartul. Nikolov marchează și este faultat pe aruncare, ducând scorul la 48-46. Pesic întrerupe parțialul de 8-0 cu o pătrundere, iar Wright scapă mingea în afara terenului. Oradea are ultima aruncare, dar Lupusavei ratează și scorul rămâne 50-46, cu zece minute înainte de final.

Nikolov înscrie pentru trei puncte în deschiderea sfertului decisiv, dar Stefanovic răspunde cu o aruncare aproape identică. Barnette, îngroapă și el o aruncare de la distanță și diferența continuă să se menține la o posesie. Djapa sparge gheața și înscrie primul său coș, dar Franklin înscrie încă o dată. Noul pivot al oaspeților se luptă în spațiul de trei secunde și Nikolov profită reducând ecartul la o singură lungime în minutul 33, când Achim cere timp.
Franklin înscrie de la linia de pedeapsă. Djapa comite a 4-a greșeală personală după ce Maric 'îl fură' pe Nikolov. Maric pierde posesia la rândul său, dar Stefanovic administrează un capac uriaș. Wright înscrie după pick and roll, dar Pesic marchează de afară în două rânduri, ducând scorul la 67-58 în minutul 36, forțându-l pe Bavcevic să-și bage echipa în ședință.
După reluare Ross realizează un coș cu fault. Pesic marchează însă de la linia de pedeapsă. Dillon îl bate pe Silvășan pe relație unu la unu și duce avantajul amfitrionilor la 9 puncte cu două minute înainte de final. Wright ratează a doua liberă, dar Nikolov îi deposedează pe orădeni de minge la o nesincronizare între Stefanovic și Dillon. După un timp de odihnă Nikolov înscrie de la distanță. Franklin găsește coșul dintr-o poziție incredibilă, mingea înșurubându-se în coș. Wright ratează prima liberă, iar diferența este de patru puncte cu 45 secunde înainte de finalul partidei. Dillon îndeasă mingea în coș după serviciul aceluiași Franklin. Clujul are ultima posesie și ține mingea până la capăt împiedicând adversarul să mai aibă aruncare la coș. Meciul se termină cu 76-70 în favoarea lui CSM Oradea.