F4. Gaz Metan învinge Timișoara și se califică în finala Cupei României

06.04.2013

86 - 92

21-22, 21-17, 18-22, 26-31

Statistica

Gaz Metan Mediaș a dispus de BC Timișoara în cea de a doua semifinală a Final4-ului Cupei României, 92-86, și s-a calificat în finala turneului disputat în sala Constantin Jude din orașul de pe Bega.

Confruntarea demarează cu Robert Sarovic marcând primele puncte pentru Timișoara. Gazdele recuperează la următoarea fază iar Gallimore înscrie pentru 4-0. Archie marchează una din cele 2 libere dictate după faultul lui Ivanovic iar Kyle Shiloh reușește să aducă primele puncte pentru Gaz Metan. Ivanovic înscrie și el pentru 6-4 însă Johnson îi anulează imediat reușita. Oaspeții se mențin aproape, Shiloh marcând primul coș din spatele semicercului. Bănățenii continuă să conducă jocul, Sarovic stabilind un avantaj de 5 puncte pentru trupa lui Jovanovi, 12-7. Gaz Metan reușește însă să aducă egalitatea pe tabelă, 14-14, după un coș de 3 puncte semnat de același Shiloh, și să conducă pentru prima dată în acest meci, Krstanovic și Lilov ducând scorul la 14-19.  Bogdan Popescu înscrie ambele libere însă Lilov mai aduce trei puncte din spatele semicercului pentru Gaz Metan. Downey stabilește scorul primei secvențe, tot cu o reușită de 3 puncte, 21-22.

Sfertul secund începe în forță, Popescu și Mitchell marcând pentru 23-25. Căpușan restabilește egalitatea pentru BC Timișoara iar Sarovic își readuce echipa în avantaj cu un coș de 3 puncte, 28-25. Gazdele măresc diferența la 5 puncte însă Căpușan comite greșeală anti-sportivă. Shiloh reușește să fructifice un singur punct din această fază, timișorenii continuând să conducă, 30-26. Cu aproape 6 minute înainte de pauză, Ivanovic primește a patra greșeală personală iar gazdele se duc la 33-26. Sarovic marchează din spatele liniei de 3 puncte pentru a mării diferența la 10 puncte. Guțoaia și Lilov punctează și ei pentru a duce Gaz Metan la 6 puncte în spatele gazdelor. Elevii lui Marcel Țenter continuă să aibă de suferit din cauza greșelilor personale transformate de timișoreni în puncte. Coșul înscris de Shiloh cu un minut și jumătate înainte de pauză fac ca scorul indicat de tabelă să fie 42-35. Prima repriză se încheie cu Gaz Metan reducând din diferență, 42-39.

Primele puncte ale celei de a doua reprize sunt înscrise de Ivan Lilov. Timișoara traversează însă o nouă perioadă favorabilă și se distanțează la 7 puncte, 48-41. Deven Mitchell reduce din diferență printr-un coș de la distanță, 48-44. Gazdele punctează prin Jovanovic în timp ce medieșenii se mențin aproape prin Lilov, 52-49. Bănățenii își măresc din nou avantajul la 7 puncte prin Devan Downey însă Mitchell benficiază de un coș și fault cu care își readuce echipa la 4 puncte în spatele lui BC Timișoara. Același Mitchell mai aduce 2 puncte iar Slobodan Dundjerski egalează scorul de pe tabela sălii Constantin Jude, 57-57. Timișoara trece din nou în avantaj dar Gaz Metan intră în sfertul decisiv cu un avantaj de 1 punct, 60-61, după ce Tudor Dumitrescu a înscris de la distanță.

Robert Sarovic marchează primul coș al secvenței decisive însă Dundjerski îi anulează reușita prin două aruncări libere. Ultima parte a jocului continuă foarte echilibrat, niciuna din cele două formații reușind să se desprindă. Ivanovic marchează pentru 71-69 cu 6 minute înainte de final iar Bogdan Popescu egalează din nou, de data aceasta la 71. Scorul indicat de tabelă este 74-74 când Downey aruncă din spatele semicercului și își aduce echipa la 3 puncte în față. Mitchell îi anulează reușita, marcând pentru 77-77, într-o atmosferă superbă creată de fanii timișoreni. Americanul mai înscrie o dată de la distanță iar Gaz Metan are un avantaj de 5 puncte cu 2:45 minute până la ultima sirenă.  Ivanovic marchează un buzzer-beater pentru 79-85 iar Jovanovic este nevoit să ceară time-out. Pauza este favorabilă gazdelor care reduc din diferență, 82-85. Formația antrenată de Marcel Țenter gestionează mai bine ultimul minut de joc și profită de greșelile timișorenilor. Dundjerski vizitează de mai multe ori linia pentru aruncările libere și înscrie de fiecare dată. Gaz Metan se impune in final cu 92-86 și se califică în finala Cupei României la Baschet Masculin, unde va întâlni Universitatea Cluj.